רשת הטלוויזיה האמריקנית הציגה אמש סרטון מחקר שצולם בשנות החמישים של המאה הקודמת בו עורכים בדיקות על מתנדבים שהסכימו ליטול את הסם LSD. המחקר קיבל את השם "טיול במורד נתיב הזיכרון", כמשל להשפעה שלו על המוח.

בסרטון רואים את ד"ר סידני כהן מתעד ומראיין את רעייתו של אחד מעמיתיו בבית החולים האוניברסיטאי בלוס אנג'לס. חלק מתיעוד הניסוי שנערך עם המתנדבת שמופיע בסרטון, מציג את הרגעים לפני שהיא נוטלת את הסם.

המתנדבת, שראשה עדיין צלול מסבירה למצלמה בפשטות מדוע החליטה להשתתף בניסוי, וספק אם היא יודעת מה ההשלכות שלו. "בעלי עובד פה בבית החולים והוא אמר שהם מחפשים, אנשים נורמלים, אז התנדבתי", סיפרה.

דברים שרואים משם, לא רואים מכאן

הסרטון מגלה שלפני תחילת התיעוד, ד"ר כהן ערך מבחנים לאישיותה של הנבדקת שלו, שהוכיחו שמדובר באישה נורמטיבית לחלוטין. "אני מקווה שאני נורמלית , אני חושבת שכן" היא אומרת ומודה שהיא קצת עצבנית לפני שהיא נוטלת את הסם שהומס בכוס מים.

שלוש שעות לאחר מכן, המצלמה מתעדת את המתנדבת, אך נראה שאין קשר לאישה הנורמטיבית שתועדה בתחילתו. "אני לא יכולה, אני לא יכולה להגיד לך זה כאן, אתה לא מרגיש את זה? זה ממלא את החדר", היא אומרת לרופא. "הכל צבעוני, אני יכולה להרגיש את זה, אני רואה את האוויר, אני יכולה לראות את כל המולקולות, אני חלק מזה. אתה לא רואה את זה ? זה מרגיש כאילו ששוחררת, אתה חופשי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק