סופו של רודן: הטלוויזיה הממלכתית של קוריאה הצפונית מדווחת על מותו של קים ג'ונג איל בן ה-69. קים, המכונה "המנהיג האהוב", הוא בנו של מייסד המדינה ומנהיג אותה משנת 1994. לאחרונה הוא החל להכין את בנו הצעיר לרשת את כסאו, והיום בנו אכן הוכרז כיורשו. אנו מעבירים בשידור חי משידורי הטלוויזיה של קוריאה הצפונית כאן בחדשות 2 באינטרנט.

על פי הדיווחים במדינה, הדיקטטור מת ביום שבת במהלך נסיעה ברכבת תוצאה מהתקף לב שנבע מתשישות מנטלית ופיזית בשל עבודה מאומצת. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי גורם בממשל בארה"ב אומר כי הם עוקבים בדאגה אחרי הנעשה במדינה.

"גם השומרים הם סוג של קורבנות" (צילום: רויטרס)
אבל כבד בקוריאה הצפונית | צילום: רויטרס

בקוריאה הדרומית וביפן העלו את רמת הכוננות במדינות, מחשש לפרובוקציות מצד השכנה. בינתיים בקוריאה הצפונית הוכרזה תקופת אבל, והלוויתו של המנהיג המנוח תתקיים ב-29 בדצמבר.

קים נולד בסיביר ליד בברית המועצות, בגבול מנצ'וריה, לשם גלה אביו. באותה תקופה נשלטה קוריאה על ידי יפן ואביו של ג'ונג איל היה חלק מארגון גרילה שלחם בכיבוש הזה בתמיכתה של ברית המועצות. אמו של קים מתה בלידתו והוא לא הכיר אותה.

מותו ישפיע גם על ישראל. קים ג'ונג איל (צילום: AP)
קים ג'ונג איל | צילום: AP

בספטמבר 2008 העריכו גורמי מודיעין אמריקנים כי קים ז'ונג איל לקה בשבץ וגיסו נטל לידיו את השלטון בפועל עד להחלמתו של ג'ונג איל. קים הופיע בציבור בתחילת שנת 2009, ולמרות מצב בריאותו הרעוע הפגין שליטה מלאה בנעשה במדינה. בתחילת 2009 הגיעו דיווחים כי הוא מינה את בנו הצעיר ביותר קים ג'ונג און ליורשו אולם בנו הבכור טען שאביו לא קבע עדיין מי יהיה היורש. ביולי 2009 דווח שקים חולה מזה כשנה בסרטן הלבלב.

אבי תכנית הגרעין. קים ג'ונג איל (צילום: רויטרס)
הרודן מקוריאה הצפונית מת | צילום: רויטרס

דיווח: קוריאה הצפונית הסכימה להשעות את תכנית הגרעין

אתמול דיווחו סוכנויות ידיעות במדינה כי קוריאה הצפונית הסכימה להשעות את תכנית העשרת האורניום שלה לצרכים צבאיים, ולשוב לשיחות בנושא הגרעין עם המערב. בתמורה, על פי הדיווחים, הסכימה ארצות הברית לספק למדינה הענייה יותר מ-240 אלף טונות מזון.

כותרות העבר: מת שליט צפון קוריאה (צילום: רויטרס, חדשות)
הלך לעולמו בגיל 69 | צילום: רויטרס, חדשות

גורמים דיפלומטיים שביקשו שלא להיחשף צוטטו בסוכנויות הידיעות באומרם כי ההבנות באשר למהלך הושגו במהלך פגישה שנערכה שלשום בבייג'ינג בין רוברט קינג, השליח האמריקני המיוחד לענייני זכויות אדם בקוריאה הצפונית לבין רי גון, ראש המחלקה האמריקנית במשרד החוץ של קוריאה הצפונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק