הדוח הדרמטי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מתפרסם. לפי הדוח, אירן פעלה לפתח פצצת אטום וייתכן שעדיין מנהלת מחקר הרלוונטי לכלי נשק גרעיניים. מדובר בדוח המפורט והחד ביותר שנכתב על הפן הצבאי של תכנית הגרעין של טהרן.

"הסוכנות מודאגת ביותר באשר להיבטים צבאיים אפשריים של תכנית הגרעין של אירן", נכתב בדוח, אליו מצורף גם נספח בן 13 עמודים המתאר בפרטים טכניים את התכנית. בדוח הסוכנות נכתב כי המידע "מצביע על כך שאירן פעלה לפיתוח מתקן נשק גרעיני. המידע מצביע גם על כך שעד 2003, הפעולות הללו התרחשו בתכנית מובנית, וייתכן שהן עדיין נמשכות".

"אירן עבדה על פיתוח ועיצוב של הנשק, כולל ניסויים ברכיביו", נכתב בדוח באופן מובהק. הסוכנות הבינלאומית מפרסמת כי בידיה "מידע על פעילויות שמבצעות באירן והן מוגדרות 'ייחודיות לנשקים גרעיניים'". לדברי סבא"א, ניסויים בהם מעורבים חומרי נפץ רבים באירן מצביעים "בחוזקה" על ניסיון לפיתוח נשק גרעיני. "אירן החלה בהעברת חומרים גרעיניים לבונקר תת קרקעי בעיר פורדו", נכתב עוד.

בדוח תוקפת הסוכנות את אירן על כך שהונתה את פקחי האו"ם וביצעה פעולות חשאיות.

בדוח מפורט כי אירן התקינה 8,000 צנטריפוגות במתקן הכור בפורדו, מהן כ-6,200 פעילות כיום. הצנטריפוגות הפיקו משנת 2007, 4,922 ק"ג של אורניום מועשר ברמה נמוכה - מספיק כדי לייצר מספר כלי נשק גרעיניים, אם יועשר האורניום ברמה גבוהה ביותר.

התגובות: ארה"ב שותקת, רוסיה מפקפקת

הדוח נשלח ל-35 מדינות. מחלקת המדינה האמריקנית מסרה כי דרוש עוד זמן כדי ללמוד את הדוח על אירן.

משרד החוץ הרוסי מסר כי דוח סבא"א גרם ל"מתח גובר" בנושא תכנית הגרעין האירנית. "לרוסיה יש ספקות רציניים שפרסום הדוח הוא מוצדק. צריך זמן לקבוע האם הדוח מכיל עדויות חדשות בנושא". ברוסיה הציעו כי פרסום הדוח מגיע כדי לסכל פתרון דיפלומטי.

באירן מכחישים - ותוקפים

אירן מכחישה בתוקף את ההאשמות לפיהן היא חותרת לפתח נשק גרעיני בטענה כי ההאשמות מבוססות על מסמכים מזויפים. לטענתם התוכנית להעשרת אוראניום נועדה לייצור חשמל, על מנת שיוכלו לייצא כמויות גדולות יותר של נפט.

סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה הערב כי אירן דוחה את הדוח מפני שהוא "בלתי מאוזן, לא מקצועי ומונע מטעמים פוליטיים".

בטהרן יצאו אתמול בהתקפה חריפה במיוחד נגד ראשי המשטר האמריקני. "עליהם לדעת כי אם היינו רוצים לקטוע את הידיים שהם פורסים על העולם, איננו זקוקים לפצצה גרעינית", אמר אמש הנשיא אחמדיניג'אד.

במקביל, גם מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה האירניים איים ישירות על צבא ארה"ב. "אסור לשכוח שיש נוכחות רבה באזור של מפקדים אמריקניים ומטיילים", אמר הגנרל אמיר עלי חאג'יזאדה. "אם תהרגו אחד מאיתנו, נהרוג עשרות מכם".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, רוני דניאל, אודי סגל וניר דבורי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק