מאז שהחלו המהומות נגד ניצחונו של מחמוד אחמדינג'אד בבחירות לנשיאות אירן, נדמה שהמשטר עושה הכל כדי להסתיר מידע מהעולם אודות המתרחש במדינה, אולם היום לראשונה מודים השלטונות האירניים באלימות שהופעלה כלפי מפגינים שנעצרו שאף גרמו למותם של שלושה מהם.

הפרקליטות בטהרן הודיעה כי 12 בעלי תפקידים בכלא קריזאק נאשמים במעורבות בגרימת מותם של שלושה עצירים שנעצרו במהומות. לפי הראיות שנאספו בכלא, סוהרים ועובדים אחרים נאשמים שהשתמשו באלימות מופרזת נגד מספר עצירים, שכללה מכות ואמצעים אחרים. שלושה עובדים אף מואשמים ברצח שתוכנן מראש.

חברי האופוזיציה באירן, המשתייכים למחנה של מיר חוסיין מוסאווי, טוענים כי לפחות שבעים עצירים עונו למוות, ואחרים נאנסו. אולם בשלב זה דחו הרשויות בטהרן את הטענות, ואמרו כי שלושים עצירים מתו ממחלות.

"אתם רואים, זאת הרפובליקה האיסלמית"

בתחילת דצמבר החל גל הפגנות חדש כנגד השלטון בטהרן. משמרות המהפכה, ובתוכם כוחות מיליציית הבסיג' - שלא בוחלים בשום אמצעי לפיזור המתנגדים לשלטון, פעלו בעיר יזד שבאירן לפזר עוד הפגנה שקראה "די לדיקטטורה, די לאחמדינג'אד".

תמונות קשות שצולמו בידי תושבים אירנים והועלו לרשת חושפות כוח של הבסיג', שנכנס לתוך ההפגנה בנסיעה פראית ודורס אופנוע הנמלט מההפגנה. אנשי משמרות המהפכה לא שוכחים לוודא הריגה ולדרוס בשנית את אחד מנוסעי  האופנוע כאשר הוא שכוב על הקרקע. הרוכב השני הספיק למזלו הרב להימלט מגלגלי הג'יפ.

האירנית שצילמה את התמונות מגג אחד המבנים הסמוכים נשמעת אומרת בסרטון: "אתם רואים, זאת הרפובליקה האיסלאמית. כל הגוף שלי רועד". באותם ימים אסרו השלטונות באירן להפעיל את תשתיות האינטרנט והסלולרי במדינה, מחשש שהתקשורת החופשית תועיל להפגנות נגד המשטר.

הווידאופדיה: מחמוד אחמדינג'אד

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?