חזרה מבית הכנסת, ונפלה קורבן לפושע מין. אילוסטרציה (צילום: אילוסטרציה)
נאנסה על ידי אביה החורג והרתה (אילוסטרציה) | צילום: אילוסטרציה

בצעד חריג יוצא נשיא ברזיל, לואיס אינסיו לולה דה-סילבה, נגד הכנסיה הקתולית ומגנה החלטת ארכיבשיוף לנדות את אמה ורופאיה של ילדה בת 9 שעברה הפלה, לאחר שנאנסה על ידי אביה החורג.

"אני חושב כי במקרה כזה חוקי הרפואה הם מעל לחוקי הכנסיה", אמר דה-סילבה, והוסיף כי אינו מבין איך אפשר לתת לילדה להביא תינוק אל העולם, במיוחד כאשר חייה נמצאו בסכנה.

המקרה המזעזע התגלה בשבוע שעבר, לאחר שהילדה לא חשה בטוב. אמה מיהרה איתה למרכז הרופאי, ולאחר בדיקה בישרו לה הרופאים כי בתה בתחילת החודש השלישי להיריונה. גורמים רשמיים במדינה שנקראו לחקור את המקרה שמעו מפי הקטינה כי אביה החורג נוהג להתעלל בה מינית, ועצרו את החשוד במעשה.

החוק הברזילאי אינו מתיר לערוך הפלות במדינה, אלא אם כן, בין היתר, נשקפת סכנה לחייה של האם ואם ההיריון הוא תוצאה של האונס. למרות אופיו של המקרה, החליטה הכנסיה לצאת בתקיפות נגד ההפלה והודיעה על נידוי האם והרופאים משורותיה. "חוקיו של האל קודמים לחוקיו של האדם", הסביר הארכיבישוף חוזה קארדוסו סובריניו. "כאשר החוק האנושי מנוגד לצו האלוהי - אין לו שום משמעות".

למרות הסנקציות החמורות, הצוות הרפואי לא מצטער על החלטתו. "הילדה נאנסה ונשקפה סכנה לחייה", הצדיק אחד הרופאים את ההפלה ומסביר כי פעל על פי החוק. "כרופא, לא יכולתי לתת לילדה לעבור היריון שעלול היה להסתיים במותה".