משטרת הונגריה פתחה בחקירה פלילית נגד הגורמים לדליפת החומר המסוכן לנהרות, מה שהפך לאסון האקולוגי החמור ביותר שהמדינה ידעה. האסון הזה ממשיך לאיים על מאגרי המים של המדינה בוז מתכתי ומזוהם הגיע  הבוקר לאחד מיובליו הדרומיים של נהר הדנובה - כך מסרו במרכז הערכת האסונות במדינה, הזיהום מתרכז עכשיו באזור הגבול שבין הונגריה לסלובקיה ואוסטריה .

בהונגריה טוענים כי מבצע הניקוי יימשך יותר משנה, ניקוי הבוץ האדום ממפעל אלומיניום שממשיך לזהם גם הבוקר. ארבעה בני אדם מתו עד כה כתוצאה מהזיהום, 120 נוספים מטופלים בבתי החולים, שלושה בני אדם שמתגוררים בסביבת הזיהום - נעלמו ונחשבים נעדרים.

כעת, באיחוד האירופי חוששים שנהר הדנובה ירחיב את השטח המזוהם אל מעבר לגבולות הונגריה והבעיה תהפוך לכלל אירופית. "אנחנו מודאגים לא רק מהסביבה - אלא גם מפוטנציאל ההרס שיחצה גבולות", אמר דובר מטעם האיחוד ג'ו הנון.

המפעל בהונגריה לא נקט במספיק אמצעי זהירות

נהר הדנובה זורם בקרואטיה, סרביה, רומניה, בולגריה, אוקראינה ומולדובה לפני שהוא מגיע לים השחור. במשרד הסביבה ההונגרי טוענים כי הזיהום מורכב ממים ופסולת מכרות שכוללת מתכות כבדות, מסוכנות ורעילות.

כ-600 עד 700 ק"מ רבועים מזוהמים עכשיו במרחק של 160 ק"מ מבודפשט הבירה. הזיהום החל להתפשט אחרי שמי שטפונות הציפו את מאגרי הפסולת המתכתית. המשטרה ההונגרית שואלת עכשיו מדוע מפעל האלומיניום שהוציא את המתכות מהאדמה - לא מנע את זרימת הפסולת למי הנהרות.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק