ברק אובמה. מתקרב להסכם (צילום: רויטרס)
לא מדבר במבטא של כושי? ברק אובמה | צילום: רויטרס

יש דברים שאסור להגיד על נשיא ארה"ב - בעיקר אם הוא ראש המפלגה שלך, ובוודאי אם הוא גם, במקרה, שחור עור.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי רייד, התנצל אמש על ההערה הגזענית שהשמיע בנוגע לברק אובמה. רייד צוטט בספר שפורסם על ידי ה"ניו יורק טיימס" כאשר טען: "הנשיא אובמה הוא אפרו-אמריקני בעל עור בהיר, בלי מבטא של כושי - אלא אם כן הוא בוחר לדבר כך". לדבריו של רייד, היעדר המבטא ה"כושי" סייע לאובמה רבות במסע הבחירות בו ניצח.

הנשיא אובמה קיבל במהרה את התנצלותו של רייד ואמר כי מבחינתו "הנושא סגור". הסנאטור רייד, שמתמודד בימים אלו על בחירה מחדש לסנאט, הקדיש את זמנו בסוף השבוע לסבב טלפונים והודעות התנצלות לחבריו בגבעת הקפיטול בניסיון למזער את הנזק הפוליטי שדבריו יצרו.

חשיפת דבריו של רייד יצרה גל של תגובות ומחאות אחרי פרסום הספר שנקרא "משנים את המשחק", ספר שנערך על ידי מארק הלפרין וקון הילמאן. הספר חושף את הנעשה מאחורי הקלעים בבחירות האחרונות לנשיאות, בחירות שבסופן נבחר לראשונה בארה"ב - נשיא שחור עור.

קלינטון על אובמה: "לפני כמה שנים הוא היה מגיש לנו קפה"

צפו בסיפורים המעניינים של 19.1 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
כמה סוכר הוא היה מבקש מאובמה? ביל קלינטון | צילום: רויטרס, חדשות

בין יתר הציטוטים השנויים במחלוקת המופיעים בספר, בלטו הדברים המצוטטים מפיה של מזכירת המדינה הילרי קלינטון, שהאשימה את אנשיו של אובמה בניצול הרקע הגזעי המגוון של המועמד. "המדינה עומדת מול בחירה בלתי אפשרית ונוראה בין אובמה הדמוקרטי למקיין הרפובליקני", צוטטה מזכירת המדינה של אובמה לפני נצחונו בבחירות.

על פי הספר, אחד מיועציו של מקיין בנושא מדיניות החוץ אמר לאנשי המפלגה הרפובליקנית אחרי בחירתה של שרה פיילין לאישה שתרוץ איתו כסגנית כי "יש לכם עבודה רבה לעשות, היא לא מבינה כלום בפוליטיקה".

למרות הדברים הקשים נגד אובמה, אין ספק כי הציטוט המסעיר ביותר מובא מפיו של ביל קלינטון, שהיה הנשיא האחרון שנבחר משורות המפלגה הדמוקרטית לפני אובמה. קלינטון, שהתגייס למסע הבחירות של אשתו הילרי אמר באחד מהכנסים כי "אובמה לא ראוי לשמש כנשיא, לפני כמה שנים הוא עוד היה מגיש לנו קפה".