סיכון קטן להסלמה. מרטין דמפסי
הגנרל דמפסי. מצנן את הלהבות | צילום: AP

תקיפה ישראלית באירן תהיה "מערערת יציבות" – כך אומר ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, גנרל מרטין דמפסי.

"זה לא זהיר בשלב זה להחליט לתקוף באירן", ציין הגנרל דמפסי בריאיון לפריד זכריה ברשת  CNN  שישודר במלואו מחר. "הממשל בטוח שהישראלים מבינים את הדאגות שלנו. תקיפה בנקודת הזמן הזו תהיה מערערת ולא תשיג את המטרות ארוכות הטווח (של ישראל)".

מנגד, ציין רמטכ"ל צבא ארה"ב כי "אני לא אומר, כשאני יושב כאן היום, ששכנענו אותם (את הישראלים) שנקודת המבט שלנו היא הנכונה ושהם פועלים באופן שבו ייעצנו להם".

דמפסי הוסיף כי הסנקציות הכלכליות והלחץ הבינלאומי על אירן מתחילים "להשיג אפקט", אולם סירב לפרט עוד בנושא. "אנחנו בדעה שאירן היא 'שחקן' רציונלי. אנחנו גם יודעים, או מאמינים שאנחנו יודעים, שהמשטר האירני עדיין לא החליט לפתח נשק גרעיני", לדברי הרמטכ"ל האמריקני.

אהוד ברק: "חייבים להאיץ את קצב הסנקציות"

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון ברק כי אירן גרעיני תצית מירוץ חימוש במזרח התיכון, וכי על אומות העולם לכפות "סנקציות משתקות" על טהרן כדי להכריח אותה לנטוש את תכנית הגרעין. "אירן גרעינית היא איום לעולם כולו, לא רק לישראל", אמר ברק בשיחה עם עיתונאים בטוקיו.

"כוחות אחרים במזה"ת ינסו להגיע ליכולת גרעינית, כנראה סעודיה, כנראה טורקיה, אפילו מצרים", דברי ברק. "אנחנו חייבים להאיץ את קצב אכיפת הסנקציות ולעשות אותן משתקות ברמה כזו שהמנהיגות (האירנית) תהיה חייבת לשבת ולשאול את עצמה: 'האם אנו מוכנים לשלם את מחיר הבידוד מרוב, אם לא כל, העולם?'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק