צנצנות ג'וינטים בקופי שופ בברגן הולנד
צנצנות של מריחואנה וחשיש בקופי-שופ | צילום: רויטרס

חנויות ה"קופי-שופס" הולכות ונעלמות מהנוף ההולנדי: כמעט חמישית מהחנויות הפופולאריות בעיר אמסטרדם, שמוכרות סמים קלים מסוג מריחואנה ועוד, עומדות להיסגר, כי הן קרובות מדי לבתי ספר בעיר.

43 מתוך 228 החנויות בבירה ההולנדית אמורות להיסגר עד 2011, מפני שהן בטווח של 250 מטרים ממוסד לימודי או בית ספר, כך נאמר בישיבת מועצת העיר.

המדיניות ההולנדית השנויה במחלוקת מתירה מכירת סמים קלים. "צריכה להיות מערכת שיודעת בדיוק מאיפה הסמים האלה מגיעים", נכתב בהודעת המועצה, בה גם קראו לשים דגש גדול יותר על הפשיעה שקשורה לאספקת הקנאביס.

פרדוקס הקנאביס

למדיניות הליברלית ישנם מבקרים רבים. בסוף השבוע צפויים ראשי הערים של הולנד להיפגש בעיר אלמר, 30 ק"מ מזרחית לאמסטרדם, לדון בהגבלות נוספות על ממכר הסמים.

הפגישה כונסה לאחר שהערים ברגן-אופ-זום ורוסנדאאל, שסמוכות לגבול עם בלגיה, הודיעו כי הן יסגרו את כל ה"קופי-שופס" בשטח הרישוי שלהן בתוך שנתיים, כדי להילחם ב"תיירות-הסמים" ובפשיעה, כך דווח בתקשורת ההולנדית.

מדיניות הסמים הקלים בהולנד, אחת המדינות הליברליות באירופה, מתירה מכירת מריחואנה ב"קופי-שופס" מאז שנות ה-60, ונשיאת מריחואנה לשימוש אישי - במשקל של פחות מ-5 גרם. בנוסף למריחואנה, שנכללת בהגדרת הסמים הקלים, חלק מהחנויות מוכרות גם מה שהן מכנות "פטריות-קסם", שטוענים שיש להן "השפעות פסיכדליות".

למרות היתר המכירה, גידול וטיפוח צמח הקנאביס ואספקתו לחנויות, "הדלת האחורית" כביכול של אותם עסקים, אסורים.