מחקר חדש על מות הדינוזאורים (צילום: telegraph)
מה הרג את הדינוזאורים? | צילום: telegraph

מדענים זיהו כבר בעבר מכתש ענק במפרץ מקסיקו כאתר שבו מטאור בודד הכה בכדור הארץ וקטל את בעלי החיים הפרה-היסטוריים, אבל עדויות לעוד מכת מטאור קטלנית נמצאו עכשיו באוקראינה.

לפי העדויות, מטאור נוסף הכה בכדור הארץ, אלפי שנים לפני שנוצר המכתש במפרץ מקסיקו. עכשיו המדענים סבורים שלא מטאור אחד הכחיד את החיים הפרה-היסטוריים על פני הכדור לפני 65 מיליון שנים, אלא "גשם" של מספר מטאורים, גשם קטלני שנמשך אלפי שנים.

מכתש בולטיש שבאוקראינה נחשף לראשונה בשנת 2002, אבל המדענים חושבים עכשיו שהוא לא נגרם ממכה אחת של מטאור, אלא משני מטאורים שנפלו בפרק זמן של שנה.

גשם המטאורים ההיסטורי: תוצאה של התנגשות עצמים בחלל

המדענים תיארכו את שתי הפגיעות בבולטיש כשבחנו מאובנים ומצאו סלעים "שלא מהעולם הזה" בתוך הבוץ. הפרופסור סיימון קלי מהאוניברסיטה הפתוחה שחיבר את המחקר אמר, "אנחנו סבורים שהשכבה השנייה היא מהתקופה של פגיעת המטאור במפרץ מקסיקו". הפרופסור קלי אמר שעכשיו הוא יקדיש את שארית המחקר למציאת עוד מכתשים דומים ברחבי העולם.

הפרופסור מוניקה גראדי, מומחית בעלת שם עולמי למטאורים, טוענת שגשם המטאורים נגרם, כנראה, מהתנגשות של עצמים בחלל - לא רחוק מכדור הארץ. רק השנה השיקה סוכנות החלל האמריקנית נאס"א תכנית חדשה בשם "ספייסגארד" או "שומרי החלל", שמטרתה לזהות התנגשויות בין עצמים בחלל שעשויים לסכן את כדור הארץ.

המחקר פורסם בירחון הגיאולוגי העולמי על ידי הפרופסור דיויד ג'ולי מאוניברסיטת אברדין.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק