הכנסייה מטפלת בפשעי המין?
הכנסייה מטפלת בפשעי המין? | צילום:

הכס הקדוש פונה למחילה מהקורבנות: האפיפיור פרנציסקוס ביקש היום (ו') את סליחתם של אלו שנפגעו מתקיפות מיניות של כמרים בילדותם. האפיפיור נשבע כי "אין דרך חזרה" במאבק הכנסייה להגנה על ילדים, שבעבר נפגעו מפרשיות התעללות מינית שהושתקו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכנסייה עמדה במשך זמן רב תחת ביקורת מצד ארגונים חברתיים, לאחר שלטענתם לא הוקדשה מחשבה או מאמץ לטיפול בבעיה. כמו כן דרשו הגופים והארגונים לשלום הילד באירופה להעניש את הבישופים שגוננו על כמרים פדופילים וכיסו על מעשיהם.

במהלך נאומו בפני חברי "המדור הקתולי הבינלאומי לשלום הילד" - רשת ארגונים צרפתית שנועדה להגן על זכויות הילדים - אמר פרנציסקוס כי הוא "לוקח זאת על עצמו ומבקש מחילה עבור הרוע שחלק מהכמרים ביצעו נגד ילדים".

"אי אפשר לשחק בחיי ילדים"

"הכנסייה מודעת לנזק", הוסיף האפיפיור, שצוטט על ידי "רדיו הוותיקן". "אנחנו לא רוצים לחזור לאחור בטיפול שלנו בבעיה הזו, וסנקציות ייכפו. להיפך, אני חושב שעליהן להיות חזקות עוד יותר, אי אפשר לשחק בחייהם של ילדים".

בחודש שעבר ביקש פרנציסקוס את עצת הוועדה המיוחדת שהוקמה לנושא, לגבי אופן הטיפול הראוי בעבירות המיניות שבוצעו כלפי ילדים. מחצית מחברי הוועדה הן נשים, ואחת מהן הותקפה מינית על ידי כומר בילדותה.

הוותיקן הצהיר כי חברי הוועדה ינסחו את המחויבות החוקית של אנשי הכנסייה, וידונו באפשרות להעניש בישופים ששיתפו פעולה עם המעשים. עד כה לא הועמד לדין או בירור אף בישוף, למרות הצהרות הכנסייה.