איבדו את הבלעדיות (צילום: גווארדיאן)
הלבנים המתגלגלות | צילום: גווארדיאן

אין כמעט ילד או מבוגר ברחבי העולם שלא מכיר את לבנת הלגו המפורסמת, שהפכה לאחד הצעצועים המוכרים והפופולאריים בעולם. למרות השיוך המיידי של הלבנה לחברה הדנית שמייצרת אותה - בית משפט של האיחוד האירופי קבע כי היא לא תירשם כסימן מסחרי.

לבנת הלגו בגודל של 2X4 נחשבת להצלחה עולמית במושגי תעשיית הצעצועים והיא נרשמה כסימן מסחרי בשנת 1999, אלא שחברת מותגים קנדית שרצתה לשווק לבני משחק זהות בשם מגה בלוקס פנתה לבית המשפט כדי לבטל את הרישום.

100 שקלים לכרטיס, תערוכת הלגו (צילום: חדשות 2)
הפסלים של האמן ניית'ן סוואייה | צילום: חדשות 2

נציגי החברה המתחרה טענו שמדובר בצורה פונקציונאלית וטכנית שלא יכולה להיות רשומה על שמה של שום חברה. חברת "לגו" כמובן לא נשארה אדישה והגישה ערעור על הבקשה - שכאמור, נדחה היום באופן סופי. בהחלטתו, פעל בית המשפט מתוך רצון להבטיח שפיתרונות טכניים שימושיים לא יהפכו למונופול - גם אם הם משמשים למשחק ילדים.

במהלך השנים, פרצו הלבנים את גבולת המשחק ואמנים רבים עשו בהם שימוש אמנותי. אחד המוכרים שבהם הוא פרקליט ממנהטן שפינה את סדר היום העמוס שלו לטובת הגשמת החלום האמיתי שלו - בניית פסלי ענק מקוביות לגו. בגיל 36 עם קריירה מבטיחה נטש ניית'ן סוואייה את בתי המשפט לטובת פתיחת תערוכה צבעונית של פסלים בגודל אדם, מעשה ידיו, שעשויים מאלפי אבנים.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק