פנים אל העתיד: אחד ממושתלי הפנים הראשונים בתולדות הרפואה המודרנית נחשף היום לראשונה במסיבת עיתונאים בספרד. האיש, שמזדהה בשם פרטי בלבד, רפאל, התייצב מול המצלמות, עם פנים חדשות והוקיר תודה לרופאיו, אך גם למי שהשאיל לו את הפנים - כלומר למשפחת המנוח שתרם את האיברים.

מושתל פנים (צילום: הסאן)
מושתל הפנים מודה למשפחת התורם | צילום: הסאן

"אני מלא שמחה ואושר", אמר בהתרגשות רפאל למיקרופונים, "אני רוצה להודות למשפחת התורם ולצוות הרפואי".

רפאל בן ה-34 הוא האדם השלישי בספרד והעשירי בעולם כולו שעבר השתלת פנים חלקית. גידולים נדירים שהתפתחו בפניו גרמו לעיוות, והוא איבד תחושה בפנים. עכשיו, אחרי שעבר את הניתוח בהצלחה הוא מספר כי חזרה אליו היכולת לחוש כאב וחום בפניו.

בחודש שעבר טען בית חולים בספרד כי ביצע לראשונה השתלת פנים מלאה בחוואי ספרדי. לפי בית החולים, השתלת הפנים בוצעה בחוואי מקומי שלא היה יכול לאכול, לשתות או לנשום בכוחות עצמו מאז שירה בפרצופו בטעות לפני חמש שנים. במהלך הניתוח, שארך 24 שעות, הסירו הרופאים את כל חלקי הפנים של החוואי - לרבות הלסת, האף, עצמות הלחיים, השרירים, השיניים והעפעפיים - ומיקמו אותם על מעין מסכה שהולבשה חזרה על פרצופו של המטופל.

"מדובר בפריצת דרך משמעותית", אמר לסוכנות הידיעות איי.פי ד"ר תומס רומו, מנהל מחלקת שיקום ובנייה מחדש בבית החולים לנוקס היל בניו יורק. המטופל הספרדי, שכעת נהנה מפנים חדשות ומתפקדות, וזאת במחיר צלקת אחת בלבד, חזר לתפקוד כמעט מלא ומצבו צפוי להשתפר בהמשך.

"אם תביטו עליו בפנים לא תוכלו לדעת שהוא עבר השתלה", אמר ד"ר חואן ברט, מנהל בית החולים. "הוא יושב, הולך ומסתכל בטלוויזיה - ממש כמו בן אדם נורמלי". לפני הניתוח הנוכחי עבר החוואי הספרדי תשעה ניתוחים אשר לא הצליחו לפתור את בעייתו. כעת הוא יכול לחזור לחייך.