סמל הסינטולוגיה (צילום: AP)
סמל הסינטולוגיה | צילום: AP

הכנסיה הסינטולוגית ששבתה מפורסמים רבים כמו טום קרוז וג'ון טרבולטה, מתכננת לפתוח בהוליווד תחנת שידור שתקדם ותרכז את המסרים המסתוריים. על פי התכנית יעבירו אנשי הכת שידורי רדיו, טלוויזיה וכמובן אינטרנט, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס.

כבר בשנה שעברה רכשה הכנסייה שטח עצום סמוך ללוס אנג'לס שכולל מספר אולפנים תמורת 42 מיליון דולר. התחנה המתוכננת תדגיש את הצד שהסינטולוגיה בוחרת להדגיש מול הציבור הרחב מתוך כתבי ורעיונות מייסד הכנסייה - רון הובארד. אנשי הכת מקווים שבעזרת שידורים כאלה הם יגייסו עוד ועוד מאמינים.

"הכנסייה מתכננת להקים מרכז תקשורת לטובת רשת הכנסיות העולמית ההולכת וגדלה שלנו, אנו רוצים לספק לאנשינו טלוויזיה דתית ושידורי רדיו", אמרה קארין פאוו, דוברת הכנסייה הסינטולוגית הבינלאומית בהודעה לעיתונות. היארק שכחה לציין מתי יושלם הפרויקט.

בארצות הברית יש כמה מרכזי שידור דתיים, המטיף הנוצרי פט רוברטסון הוא המוכר שבהם. רובסטון פועל בטקסס ומשדר בשידורי הכבלים האמריקנים. הקמת מרכז שידורים דתי שכזה בהוליווד עונה על כמה צרכים של אנשי הכת הסינטולוגית - גם העובדה שרבים מתושבי קליפורניה מחפשים תשובות ברעיונות של הכת, וגם הקשר לדמויות בולטות בעולם התקשורת והבידור. "הוליווד היא שכונה מרכזית שיוצרת ומפתחת כישרונות, חלק מהכישרונות האלה הם אנשי סינטולוגיה", אומר חוקר הכתות ריק רוס. "יש להם כאן הרבה מאוד אנשים מוכשרים שיכולים ליצור תכניות כמו טום קרוז שיגיע להופיע בתכניות וימשוך קהל".

"הכנסיה מתנהגת ככת סגורה שמתעללת בחבריה"

בתקשורת האמריקנית בפרט והעולמית בכלל נוהגים להעלות את נושא הכנסייה הסינטולוגית עם הרבה מאוד סימני שאלה וחשש, רשת שתופעל על ידי אנשי הכת תשנה את התמונה, איליין ראפינג, חוקרת תרבות אמריקנית אומרת: "זה רעיון טוב - טלוויזיה משלהם מפני שהם יכולים לנתב את דרכם כרצונם".

יעבור לטלוויזיה? טום קרוז (צילום: רויטרס)
טום קרוז - יפיץ את המסר | צילום: רויטרס

אנשים שנטשו את הכנסייה בת ה-60 טוענים שהכנסייה הסנטולוגית מתנהגת ככת סגורה שמתעללת בחבריה, מפרידה הורים מילדיהם, מפרקת משפחות, שוטפת את מוחם של פעיליה וסוחטת כספים. הכנסייה, כמובן מכחישה את ההאשמות האלה. ג'ון טרבולטה וטום קרוז משמשים כפנים של הכנסייה היום.

קרוז הוא אחד השחקנים המבוקשים בעולם, אבל גירושיו המתוקשרים מקייטי הולמס לאחרונה הסיטו את זרקורי התקשורת לאמונות של קרוז. על פי הדיווחים בתקשורת האמריקנית, אמונתו של קרוז ורצונו לדחוק את בתו בת השש סורי לזרועות הכנסייה, גרמו לקייטי לברוח ממנו לניו יורק, ולמנוע ממנו פגישה עם הילדה מחשש שיחטוף אותה למרכז חינוך נוקשה של הכנסייה.

ג'ון טרבולטה, לא רק טייס (צילום: רוייטרס)
ג'ון טרבולטה, לא רק טייס | צילום: רוייטרס

הכנסייה מייצרת כבר היום קבצי מידע תחת המותג Golden Era Productions שפועל מקליפורניה ומייצר סרטוני הסברה לכל העולם, אבל תכנית מרכז השידור תעצים את יכולות הפצת הרעיונות בהרבה, מספיק כדי להדאיג אמריקנים רבים. מתנגדי הכת טוענים שהכנסייה מעבירה מסר מסוכן ועם חברת מדיה משלהם, הסינטולוגים "יוכלו לפתוח ערוץ שידורים לילדים ולשטוף את מוחם ברעיונות - שנויים במחלוקת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק