מסמכי המשל האמריקני שהודלפו לאתר ויקיליקס ממשיכים לייצר כותרות: אחרי שנחשף הפרופיל הפסיכולוגי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שהוא מצטייר בפני נשיא מצרים והאמריקנים, כעת נחשפת גם מדיניותו בנושא הפלסטינים.

על פי דיווחי השגרירות האמריקנית בתל אביב שהודלפו לאתר, ראש ממשלת ישראל תומך במדיניות של חילופי שטחים על פני שליטה בשטחי הגדה המערבית. את הדברים אמר נתניהו לסנאטור מרילנד בנימין קרדין, בעת פגישה בין השניים שנערכה בחודש פברואר 2009, חודש לפני שהתמנה לתפקיד ראש הממשלה.

על פי הדיווח, נתניהו הציג חזון של שלום כלכלי, שיתבסס על שיפור בתנאי המחייה בגדה, ויספק לפלסטינים חלופה לקיצוניות.

אקוודור הציעה מקלט מדיני למייסד ויקיליקס

בעוד שכל העולם תוקף את מייסד ויקיליקס על הדלפת הענק, באקוודור דווקא מציעים לג'וליאן אסאנג' מקלט מדיני. בעקבות הסערה שיצר אתר ההדלפות ויקיליקס, הממשלה באקוודור הציעה לאסאנג' מקלט על אדמתה בדרום אמריקה.

סגן שר החוץ האקוודורי, קינטו לוקאס, סיפר בשידור וידאו באתר האינטרנט Ecuadorinmediato על ההצעה. "אנו מוכנים שאסאנג' יהיה תושב אקוודור ללא בעיה וללא שום תנאים. אנו נזמין אותו לאקוודור פה הוא יוכל בחופשיות להציג את המידע והמסמכים שבידיו, לא רק על דפי האינטרנט אלא גם בפורומים ציבוריים אחרים".

עם זאת, סגן השר הביע חשש מכמות המסמכים העצומה המתפרסמת באתר ויקיליקס. "פרסום מידע דיפלומטי מדאיג אותנו", אמר. ממשלת אוסטרליה פרסמה אתמול צו מעצר נגד ההאקר, יליד המדינה וטוענת כי בכוונתה לעצור אותו. בכך מצטרפת אוסטרליה למצוד שמנהל ה-CIA האמריקני אחר אסאנג'.

עם זאת, באתר "ויקיליקס" מבטיחים כי ההדלפה הגדולה רק בראשיתה. עד כה פורסמו 300 מסמכים בלבד, כשפרטים נוספים ממשיכים להיות מודלפים ברשת. באתר האינטרנט מבטיחים כי גל נוסף של מידע יפורסם הערב.

"חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים"

בראשית החודש חשף אתר "ויקיליקס" מאות אלפי מסמכים סודיים על מלחמתה של ארצות הברית בעירק ובאפגניסטן. החשיפה הציבה את ארצות הברית במבוכה רבה, נוכח המידע המסווג. "החשיפה הבאה", הבטיח אז אסאנג', "תהיה גדולה הרבה יותר".

בראיון בלעדי שקיים אסאנג' זמן קצר לאחר החשיפה עם כתבנו בלונדון עמית סגל, סיפר מייסד "ויקיליקס" על שגרת יומו. "אני לא נמלט כדי להגן על חיי, אבל אנחנו חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים", אמר. "ה-CIA מנסה להביא אותי לארצות הברית".

הפגישה איתו נערכה במקום סודי במרכז מוסלמי בלונדון. הוא הגיע למקום עם שומרי ראש, אחרי החלפה סיטונאית של כלי רכב ומכשירי טלפון סלולריים. "בארה"ב אין תמיכה פה אחד במעשים הפסולים של גורמים מסוימים, וזה נכון גם לגבי חיילים בצבא ארה"ב. נשמעים שם קולות של מתנגדים, שהיו רוצים שהדברים ייעשו בצורה אחרת", הסביר אז אסאנג' את מניעיו בחשיפה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"