הפגנות מחאה ברחובות קייב (צילום: AP)
נאבקים למען האוקראינית | צילום: AP

מהומות השפה: משטרת אוקראינה ירתה גז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר מאות מפגינים בבירה קייב. המפגינים יצאו לרחובות לאחר שהפרלמנט אישר חוק, לפיו הרוסית תהיה השפה המרכזית בבתי הספר ובמוסדות הממשל של חלק מהערים והאזורים באוקראינה.

חברי הפרלמנט מהאופוזיציה הובילו את ההפגנות, שהפכו במהירות להיתקלות אלימה עם השוטרים. הם יצאו למחות מול הבניין שבו הנשיא ויקטור ינוקוביץ' אמור היה לקיים מסיבת עיתונאים. "החוק הזה יהפוך את השפה האוקראינית לשפה מתה", אמר יורי יקוביץ, אחד המפגינים במקום.

אנשי האופוזיציה טוענים שאחד מאנשיו של ינוקוביץ' קבע לוח זמנים שמנע כל אפשרות או ניסיון לבלום את הצעת החוק, או אפילו להתארגן כדי להצביע נגדו. אישורו הסופי של החוק מותנה בחתימתם של הנשיא ינוקוביץ' ויו"ר הפרלמנט, שעשוי להתפטר על רקע המשבר.

היורו נגמר, הצרות חוזרות

היורו נגמר, ההפגנות החלו (צילום: AP)
היורו נגמר, ההפגנות החלו | צילום: AP

אישורו של החוק השנוי במחלוקת הוציא לרחובות קייב גם את תומכיה של מנהיגת האופוזיציה, יוליה טימושנקו, שנשלחה לשבע שנים בבית הסוהר בגין שחיתות. במהלך מאסרה הוכתה ושבתה רעב, במהלך שכמעט הביא להחרמה בינלאומית של משחקי היורו.

המתח הפוליטי באוקראינה נרגע, או הושתק, במהלך שלושת השבועות האחרונים - במהלכם אירחה המדינה שהייתה בעברה חברה בגוש הסובייטי, את משחקי אליפות אירופה בכדורגל. עכשיו, עם סיום הטורניר, ינוקוביץ' חוזר לסורו ביחסים שבריריים עם המערב ובעיות פנים שלא מניחות למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק