התפרצות הר הגעש באיסלנד בימים האחרונים גורמת לללא מעט צרות במדינות שכנות באירופה, לאחר שיצרה ענן אפר וולקני אימתני שהתפזר מעל צפון אירופה. שדה התעופה בבריטניה נסגר לחלוטין לטיסות וטיסות רבות בוטלו או נדחו בעקבות ההתפרצות במדינות נוספות בסביבתה של איסלנד.

הלבה שפרצה מההר המיסה את הקרחונים שמצפים אותו, אך ההפרעה העיקרית נוצרה בעקבות האפר שנפלט והפך לענן אבק גדול, ששיבש את הראות בטווח של עשרות ואף מאות קילומטרים ממקום ההתפרצות.

ענני אפר מעל איסלנד
התפרצות הר הגעש באיסלנד | צילום: AP

החשש הוא שענן האפר ישבש את הראות, וזו הסיבה שטיסות רבות קורקעו בנמלי התעופה בבריטניה, נורבגיה ושבדיה. גם בהולנד, בגרמניה ובבלגיה בוטלו טיסות רבות. גם חברת התעופה אל על הודיעה על ביטול כל הטיסות לאנגליה ביממה הקרובה. 

"הייתי אמור לצאת הבוקר בטיסה משבדיה לאיסלנד, אבל לא נראה שמטוס ייצא בזמן הקרוב משדה התעופה", סיפר המטייל הישראלי עופר יערון בשיחה עם ערוץ החדשות. "בגלל התפרצות הר הגעש כל הטיסות בוטלו וכרגע אנחנו מחפשים אלטרנטיבה אחרת כדי להגיע לשם".

מטייל ישראלי בשבדיה: "הטיסות יתחדשו רק מחרתיים"

"נאמר לנו שהאפר הוולקני הוא הסיבה לביטול הטיסה, למרות שלא ברור האם הוא עדיין נמצא בגובה שמסכן את הטיסות", ציין יערון. "יש כאן המון צוותי טלוויזיה, שחלקם הגיעו כדי לצלם את הענן שנוצר, אך כרגע הם לא יכולים להגיע למקום, וייתכן שהטיסות יתחדשו רק מחרתיים".

מדובר בהתפרצות השנייה באיסלנד בארבעת השבועות האחרונים. יותר מ-800 תושבים התבקשו עד כה להתפנות מהאזור וגובה המים בנהרות עלה בכשלושה מטרים בעקבות הקרחונים שנמסו. איסלנד שוכנת במרכזו של שבר טקטוני בין יבשות אירופה ואמריקה, שהולכות ומתרחקות זו מזו.

התהליך הטבעי הזה קורע את הקרקע האיסלנדית וגורם להתפרצויות וולקניות חזקות והרסניות. מצד שני הלבה הפורצת ממעמקים ממלאת את הקרע בין אירופה ואסיה, וכך איסלנד הולכת ומתרחבת לאיטה, בקצב של שני סנטימטרים לשנה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק