אחרי שהפרלמנט הצביע נגד התערבות צבאית בסוריה האם קמרון מכשיר את השטח לעמדה חדשה? ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר היום (ה') בראיון לרשת BBC כי לבריטניה יש ראיות חדשות לשימוש בנשק כימי בדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחרונה נבחנו במעבדות 'פורטון דאון' מספר דגימות שנלקחו מדמשק שמוכיחות שימוש בנשק כימי בפרבר בבירה", אמר קמרון בראיון מוועידת ה-G-20.

מקור בריטי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי דגימות של אדמה וחלקי ביגוד שנלקחו מהאתר בו התבצעה לכאורה תקיפה בנשק כימי "הראו תוצאות חיוביות לנוזל סארין".

בראיון הדגיש ראש ממשלת בריטניה כי ארצו תוביל קריאה לפעולות נוספות בסיוע לפליטים ותדחוף לחידוש המאמצים הדיפלומטיים. קמרון הוסיף, כי הוא לוקח "אחריות אישית מלאה" על ההחלטה לכנס את הפרלמנט.

סוריה המשיכה לפתח נשק כימי (צילום: רויטרס)
פקחי האו"ם בסוריה בבדיקות, ארכיון | צילום: רויטרס

הערב נמסר מהבית הלבן כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ביטל את נסיעתו לקליפורניה בשבוע הבא. הנשיא יישאר בוושינגטון כדי לעבוד על הפתרון בסוריה, טרם ההצבעה בקונגרס.

שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאוור אמרה היום כי "אין דרך מעשית להתקדמות" במועצת הביטחון בנושא הסורי, כיוון שרוסיה מחזיקה בה כ"בת ערובה", בניסיון להגן על משטרו של אסד.

פאוור ציינה כי טיוטת הצעה שבריטניה הגישה לחמש המעצמות, שהן חברות קבועות במועצה, בשבוע שעבר הקוראת לתגובה למתקפה הכימית - נקברה ביעילות.

קצין בכיר בצי האמריקני: "המשחתות ערוכות"

בנוסף, טרם ההצבעה בקונגרס ביום שני הקרוב, אמר הערב קצין בכיר בצי האמריקני כי המשחתות המוצבות מול חופי סוריה ערוכות למגוון של פעולות נגד משטרו של אסד.

לדברי ראש אגף המבצעים של חיל הים האמריקני, האדמירל ג'ונתן גרינרט, המשחתות האמריקניות ערוכות ל"ספקטרום נרחב של פעולות נגד המשטר הסורי, כולל שיגור של טילי טומהוק לעבר מטרות בסוריה". עוד הוסיף כי המשחתות ערוכות גם לכל תרחיש של ניסיון נקמה מצד הסורים.

גרינרט התייחס גם לפן הכלכלי של תקיפה אמריקנית בסוריה, שצפויה להיות יקרה במיוחד. לדבריו, עלותו של כל טיל טומהוק שארה"ב תבחר לשגר לעבר סוריה נאמדת בכמיליון וחצי דולרים.

בינתיים אובמה נתקל בקשיים בזירה הבינלאומית. היום נפתחה בסנט פטרסבורג שברוסיה וועידת ה-G20 אליה הגיע גם נשיא ארה"ב. בפתח הוועידה הצהיר הנשיא המארח ולדימיר פוטין כי יש לדחות הדיון בנושא הסורי בוועידה. במקביל, אמר דוברו של פוטין כי הראיות הנמצאות בידי ארה"ב לשימוש בנשק כימי "רחוקות מלהיות משכנעות".

ועדת החוץ של הסנאט אישרה תקיפה; תוגבל ל-60 ימים

האם תמנע תקיפה? ארכיון (צילום: רויטרס)
המשחתות מוכנות. ארכיון | צילום: רויטרס

בתוך כך, אישרה אמש ועדת החוץ של הסנאט האמריקני את הצעת ההחלטה בדבר פעולה צבאית בסוריה, בתגובה על השימוש בנשק כימי. מתווה התקיפה עבר ברוב של עשרה תומכים אל מול שבעה מתנגדים.

על פי ההצעה שאושרה, מסגרת הזמן של התקיפה האמריקנית תוגבל ל-60 ימים עם אפשרות להאריך את התקיפה בחודש נוסף. כמו כן, ההצעה שוללת כניסה קרקעית של חיילים אמריקנים לשטח סוריה בכל מצב. הבית הלבן הגיב על אישור ההצעה, ובירך את חברי ועדת החוץ של הסנאט "על שעזרו לקדם את ההחלטה לתקוף צבאית בסוריה".