איך הנשיא ה"מרובע" מצא עצמו במרכזה של פרשת אהבים? ומדוע בצרפת מגיבים באדישות? בעוד שהנשיא הולנד אמר לעיתונאים כי "עניינים פרטיים צריכים להישאר פרטיים", במדינה וברחבי העולם מדברים ללא הרף על הרומן הסוער מאחורי גבה של האישה הראשונה - שהתגלה כאשר הנשיא תועד רוכב על אופנוע בדרך לפגישה עם הפילגש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ז'ולי גאייה, שעומדת במרכז הפרשה, שיחקה רק בקיץ האחרון בסרט צרפתי "קה ד'אורסיי" שעסק בפוליטיקה ובדיפלומטיה. גאייה גילמה את היועצת הבכירה, שבין היתר גם מפתה ועושה עיניים בניחוח צרפתי קומי מובהק. במרחק של שלוש דקות נסיעה על הקטנוע, בארמון האליזה - פרנסואה הנשיא, שכונה "מיסייה נורמל", הוכיח שהוא כל כך נורמל והחזיק מאהבת, כפי שעשו כמעט כל קודמיו בתפקיד.

"יש לי עיקרון אחד: עניינים פרטיים יש לפתור באופן פרטי ודיסקרטי, המכבד את כל הנוגעים בדבר", אמר הולנד במסיבת העיתונאים השבוע. ראוי שייאמר - צרפת השבוע מדברת על הסיפור, אבל ממש לא נסערת ולא נרגשת - זו לא הפרשה ב-ה' הידיעה, והעיתונות הרצינית רק מדוווחת ואיננה שופטת.

השחקנית המאהבת בהרין? גאייה
השחקנית המאהבת בהרין? גאייה | צילום:

הצרפתים התרגשו דווקא מהמדיניות הכלכלית

חריגים בנוף הזה היו הצהובונים והחרצופים: "אלוהים בגדתי באהובתי, היא מקורננת", "אני לא יכול לקנות מתנות לכל הנשים שלי לקראת יום האהבה - איזו קריזה", אמרה הבובה בת דמותו של הולנד, ושרה לצלילי הלהיט של הצמד הצרפתי "דאפט פאנק". 

מוזר ואף משונה יהיה להיזכר כעת בנסיבות שבהן נזרק הולנד אל מרכז הבמה - דומיניק שטראוס קהאן, כוכב השמאל, נפל כאשר נחשד בתקיפה מינית של חדרנית במלון בניו יורק. שסטראוס קהאן נפל, והולנד התקדם. ואלרי טריירוילר עומדת לצידו של הולנד כבת זוג ולא כרעייה רשמית. מאחוריו השאיר הנשיא את סגולן רויאל, בת זוגו לשעבר ואם ארבעת ילדיו, שנכשלה בעצמה כזכור בנסיון לכבוש את האליזה.

הצרפתים השבוע התרגשו הרבה יותר מהפליפ-פלופ הכלכלי של הבוס - הסוציאליסט הולנד, שדגל במיסוי עשירים והרחבה תקציבית, לפתע מצמצם את הממשלה ומציע הקלות לעסקים - לכל אלה השפעה ישירה ומהותית על הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו. כשמישהו השליך שלשום ערימות גללים מהבילות בחצר האסיפה הלאומית. איננו יודעים לומר אם מדובר במחאה מסריחה נגד הכלכלה או נגד ההתנהלות האישית.

הסתבכותו פינתה את הדרך להולנד. שטראוס-קה (צילום: AP)
הסתבכותו פינתה את הדרך להולנד. שטראוס-קה | צילום: AP

"נשיא פתיין זה לא סקופ"

"פגשתי איש צנוע, כל כך נהדר, שהוא מקיים את מה שהוא מבטיח", אמרה גאייה כאשר תמכה במועמדותו של הולנד. פתיתי מידע נוספים עולים ויורדים, ואף אחד מהם אינו מאומת במלואו. למשל: אחד מילדיהם של פרנסואה וסגולן הוא שהכיר לאביו את ג'ולי, רק בגלל שהוא שונא את בת הזוג ואלרי.

ידיעה אחרת אומרת שבן זוגה הרשמי של ג'ולי אומר שלא אכפת לו מהרומן. ייתכן שקשה לצופים במדינות אחרות להבין מה כל כך נורמלי ונסלח כאן, אבל כנראה שבצרפת הדברים  מתנהלים אחרת. "לנו אין עניין בוואלרי, נשיא מכוער וקירח ופתיין זה לא סקופ", הסבירו בחרצופים.

החרצוף של הולנד מתוודה
החרצוף של הולנד מתוודה | צילום:

אגב, הצלם שתפס לפני 30 שנה את בתו הלא חוקית של פרנסואה מיטראן, מזרין, הוא אותו הצלם שתפס את פרנסואה עם הקסדה. נשיאים שובבים אינם מתים באליזה, הם רק מתחלפים. ז'אק שיראק זכה לכינוי "12 דקות כולל מקלחת", ואשתו ברנדט לא הבינה למה העיתונאים צוחקים, כאשר היא שאלה בתמימות אם העיתונאים יודעים איפה בעלה נמצא הלילה.

על ואלרי ז'יסקר ד'אסטן אמרו: "אתה תמיד יכול לדעת איפה הוא לא ישן בלילה". הנשיא פליקס פור מת בזרועותיה של הפילגש לפני יותר ממאה שנה.יש לשער כי טריירוילר, עיתונאית בדימוס, הכירה את ההיסטוריה של נשיאי צרפת. אם לקתה בתשישות ובדיכאון, נאחל לה התאוששות מהירה. היום היא שוחררה מבית החולים למנוחה.

שוחררה מבית החולים. ואלרי טריירוילר (צילום: רויטרס)
שוחררה מבית החולים. ואלרי טריירוילר | צילום: רויטרס

אולי בסוף בכל זאת ואלרי תיסע עם הולנד לבית הלבן, שם הם אמורים ללון כאורחיו הרשמיים של אובמה בעוד כשבועיים. יש להניח שעוזריו של אובמה שישאלו מראש אם להכין מצעים לשני חדרי שינה או אחד. כך נכתב לו בימים אלה פרק חדש בסיפור שאינו נגמר על פוליטיקאים צרפתיים ומוסד הנישואים.