יחידה מיוחדת לאיתור גולים (צילום: רויטרס)
חופשיים או מדוכאים? סין העממית | צילום: רויטרס

המפלגה הקומוניסטית הסינית טוענת כי מצב זכויות האדם במדינה הענקית הוא הטוב ביותר מאז מעולם. הטענה פורסמה בעקבות הודעה של בכירה בממשל האמריקני שטענה כי מצב זכויות האדם במדינה מידרדר, בדגש על מיעוטים שנרדפים בידי השלטונות, הגבלת חופש העיתונות ודחיקת מיעוטים אתניים מאדמתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהצהרה שפורסמה אתמול, משרד החוץ הסיני אומר כי הסינים נהנים מזכויות שמעולם לא היו להם בהיסטוריה, אך הוסיף כי כל הזכויות צריכות להיות כפופות לחוקה הסינית, שנכתבה אמנם בידי מאו אך תוקנה מספר פעמים לאחר מותו.

הודעת משרד החוץ בבייג'ינג מגיעה לאחר המפגש השנתי בין נציגים אמריקניים לנציגים של סין העממית בנושא זכויות אדם שנערך במחוז יונאן. בסופו של המפגש, אמרה עוזרת מזכיר המדינה לדמוקרטיה וזכויות אדם שהובילה את השיחות כי היא מביעה את הדאגה העמוקה מניסיונות ההשתקה של פעילים ועיתונאים על ידי איום על קרובי משפחתם, מכרים שלהם ופעילים אחרים.

ארה"ב: "המדיניות הסינית מטרידה מאוד"

"זוהי אופנה מטרידה מאוד, ועלינו לדון עליה עם הדרכים הבכירים ביותר בממשל הסיני", אמרה והוסיפה כי הדיאלוג בין המדינות לא ענה על הציפיות המוקדמות ממנו מצד וושינגטון. התקשורת הבינלאומית החלה להקדיש יותר תשומת לב למצב זכויות האדם בסין מאז כליאתו של זוכה פרס נובל לשלום לשנת 2009, ליו ג'יאבאו.

סין העממית, המדינה המאוכלסת בעולם, עדיין נשלטת ביד רמה בידי המפלגה הקומוניסטית שניצחה במלחמת האזרחים שהסתיימה ב-1949. למרות רפורמות כלכליות מרחיקות לכת שאימצו מנהיגי סין מאז סוף שנות ה-70, רפורמות שהפכו אותה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אין במדינה רפורמות פוליטיות.

הפגנות דמוקרטיות ברחבי המדינה שהגיעו לשיאן בהפגנה מתמשכת בכיכר טיאנאנמן בבייג'ינג דוכאו באלימות ב-1989, ומאז לא נראו הפגנות משמעותיות למען דמוקרטיה בסין.