"כמפקד העליון של הצבא, אני חושב שזה חיוני לאינטרס הלאומי שלנו לשלוח 30 אלף חיילים אמריקנים נוספים לאפגניסטן. לאחר כשנה וחצי הם יחלו לשוב הביתה", כך אומר הלילה נשיא ארצות הברית ברק אובמה, בנאום שנשא בפני צוערים באקדמיה הצבאית היוקרתית "ווסט פוינט" בניו יורק. "החיילים האלה, בשילוב כוחות נאט"ו, יאפשרו לנו להוציא את חיילנו מאפגניסטן ביולי 2011", הוא ציין.

בנאום, הנתפס כאחד הרגעים המשמעותיים בנשיאותו של אובמה ואשר שודר בשידור חי לכל בתי האב בארצות הברית, הבטיח אובמה להמשיך את המאבק העיקש בכוחות הטליבאן ולהעביר בצורה מסודרת את השליטה בשטח לכוחות האפגניים. "אם לא הייתי חושב שבטחונה של ארצות הברית בסכנה, הייתי מוציא כל אחד מהחיילים שלנו מאפגניסטן מחר", אמר הנשיא האמריקני.

צרפת מברכת

בעקבות הודעתו של אובמה, הודיע הלילה גם מזכ"ל נאט"ו אנדראס פוג רסמוסן, כי להערכתו יתגבר הארגון את כוחותיו באפגניסטן גם כן, וכי 5,000 חיילים נוספים ישלחו למדינה בשנה הקרובה.

צרפת הייתה לראשונה לברך הלילה על צעדו של אובמה, ובהודעה שפרסם ארמון האליזה נמסר כי מדובר במהלך "אמיץ ונחוש" של הנשיא האמריקני. בהודעה, הביע הנשיא ניקולא סרקוזי תמיכה במהלכו של אובמה וכינה אותו כמהלך ה"נותן דחיפה חדשה למחויבות הבינלאומית לנעשה באפגניסטן".

לפני שמונה שנים הכריז נשיא ארצות הברית דאז, ג'ורג' בוש, על מלחמת חורמה בארגון הטליבאן ואל-קעידה באפגניסטן. במבצע שקיבל את השם "חירות מתמשכת", ואשר נפתח בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר, נהרגו עד 929 חיילים אמריקנים ואלפים נפצעו. רק השנה נאמדה עלות אחזקתם של הכוחות האמריקנים באפגניסטן ב-30 מיליארד דולרים.

הווידאופדיה: ברק אובמה