צפו בשיחה עם ברקן וקרת (צילום: AP)
אנה וינטור החליטה: רזה זה לא יפה | צילום: AP

מגזין האופנה הנחשב ביותר בעולם "ווג" מאשר סופית את מה שכבר נקבע במדינות רבות בעולם, כולל בישראל: דוגמניות הנמצאות בתת-משקל או מתחת לגיל 16 לא יועסקו. ההכרזה הזאת באה מכיוונה של עורכת המגזין אנה ווינטור, שהנחתה את 19 עורכי המגזין ברחבי העולם שלא לשתף פעולה עם הפקות המעסיקות דוגמניות רזות או צעירות מדי. כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

"'ווג' מאמינה כי בריאות היא דבר יפה", ציין יו"ר קבוצת "קונדה נאסט" ג'ונתן ניוהאוס, המוציאה לאור של המגזין. "העורכים של 'ווג' ברחבי העולם רוצים שהמגזין ישקף את מחויבותם לבריאות הדוגמניות שמופיעות בו וכן את דאגתם לרווחת הקוראים".

19 עורכי מהדורות המגזין ברחבי העולם הצהירו בהודעה משותפת כי לא יעבדו באופן מודע עם דוגמניות מתחת לגיל 16 או כאלה הנראות כסובלות מהפרעת אכילה. רק דוגמניות שלפי דעת העורכים נראות בריאות ויעזרו לקדם תפיסת גוף בריאה - תועסקנה.

העורכים אף הצהירו כי "ווג" ישמש מעתה כ"שגריר למסר של דימוי גוף בריא", וביקשו מסוכני דוגמניות שלא לשלוח להפקות האופנה דוגמניות שלא עברו את גיל 16. הם ביקשו מהמלהקים והמפיקים לבדוק את תעודות הזהות שלהן. "נעודד מפיקים ליצור אווירת עבודה בריאה סביב הדוגמניות, כולל הגשת מאכלים בריאים מאחורי הקלעים", ציינו העורכים בהודעה, והוסיפו: "אנו מבקשים לשמור את פרטיותן של הדוגמניות ולתת כבוד לזמנן - שכן לעתים הן נאלצות להישאר שעות ארוכות בסט הצילומים".

יוזמת "חוק הפוטושופ" הישראלי ח"כ רחל אדטו (קדימה), קידמה בברכה את יוזמת המגזין ואמרה כי "ווג רוצה לשנות את מודל היופי. הם לא נכנסו להגדרה מדוית של רמת ה-BMI הנדרשת כמו בחקיקה אצלנו, אבל מאחר שלא מדובר בחוק, אלא בהחלטה מערכתית - לא צריך להיכנס לדיוקים שכאלה. הם מעבירים את המסר: רזה זה לא יפה. 'ווג' הוא שמוביל את תעשיית האופנה בעולם, וברגע שהוא מוביל עמדה - כולם מתיישרים לפי הקו שלו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

>> לא מעט גברים מחפשים במה לתפוס. מיהם אוהבי הנשים השמנות?