כך מפוצצים מטוס (צילום: חדשות 2)
החבלן מנסה את החומר המסוכן | צילום: חדשות 2

הסכנה החדשה המאיימת על מטוסי הנוסעים היא - אבקה רגילה למראה. החומר האבקתי בצבע לבן הוא שכמעט הביא להתרסקות טיסת דלתא 253 מאמסטרדם לארצות הברית, בסוף השבוע. החומר המכונה P.E.T.N היה בידי המחבל עבדול מוטאלב בזמן שהיה במטוס, ורק בנס הוא לא הצליח לפוצץ אותו ולגרום לאסון גדול.

כדי להבין את מידת הסכנה שבחומר הכימי, ערך החבלן הבריטי סידני אולפרד ניסוי ופוצץ בצורה מבוקרת כמות זעירה של החומר. כאשר לקח החבלן שישה גרם בלבד מהחומר ודפק עליו עם פטיש, נוצר פיצוץ חזק. לדברי אולפרד פיצוץ כמות גדולה יותר של החומר יכולה ללא ספק להפיל מטוס מהאוויר.

מקור הבקיא בפרטי חקירת ניסיון הפיגוע במטוס הנוסעים, אמר כי החוקרים מניחים שהטרוריסט החזיק כ-80 גרם של החומר. לדברי מומחים, מדובר בכמות שיכולה לפעור חור בדופן מטוס ולגרום לנזק חמור.

המחבל לא התאמן בהרכבת הפצצה

אך למרבה המזל לא כל אחד יכול להשיג את החומר הקטלני, וכדי לרקוח את המבנה הכימי שלו צריך להיות מומחה בעניין. "זהו חומר יציב, בלתי נדיף ולכן הוא מושלם עבור טרוריסטים שמתכוונים לפעול בטיסות ארוכות", מסביר אולפרד. לדבריו, כדי לפוצץ את החומר יש לבצע תהליך מורכב ואין סכנה שהוא יתלקח ללא אזהרה.

אולפרד מאמין שהסיבה היחידה לכך שהמטוס לא התפוצץ וצנח מטה, היא שהמחבל פשוט לא התאמן כראוי בהרכבת הפצצה. "מצד אחד הוא צויד בחומר מאיכות גבוהה ומצד השני, הותירו אותו להשתמש בחומר ללא שום ידע", הוא מסביר.