אזהרת מסע מיידית לטורקיה (צילום: רויטרס)
הרמטכ"ל הטורקי לשעבר חשוד בניסיון הפיכה. | צילום: רויטרס

בית המשפט הטורקי הורה הלילה לעצור את מפקד צבא טורקיה לשעבר, שנחשד בניסיון להפיל את הממשל. מדובר בצעד חסר תקדים בטורקיה, ועל פי הערכות הוא צפוי להחמיר את המתח הקיים בין נציגי השלטון לצבא.

גנרל אילקר בסבוג שפרש מתפקידו בשנת 2010, הוא הדמות הבכירה ביותר שמקושרת ל"פרשת ארגנקון", שעל פי המדינה, נועדה לחתור תחת שלטונו של רג'פ טאיפ ארדואן. במהלך דיון שנערך לבסבוג הוא הכחיש את כל החשדות נגדו, וטען כי צבא טורקיה הוא אחד מהצבאות החזקים בעולם.

"אנחנו יכולים לומר כי זה טרגי להאשים מישהו שפיקד על צבא כזה, בהשתתפות והכוונה של גוף טרור", אמר מפקד הצבא לשעבר לפני שנלקח למעצר. כלי התקשורת בטורקיה מדווחים כי הוא הועבר לבדיקה רפואית, ומשם לתא המעצר.

טורקיה: מאות חשודים נעצרו

ההחלטה לעצור את בסבוג הגיעה שעות בודדות אחרי שעיתונאי טורקי המואשם גם הוא במעורבות בפרשה, טען כי החקירה שנערכת בנושא היא בעלת מניעים פוליטיים וכי מדובר בפגיעה קשה בצדק האזרחים.

עד כה נעצרו מאות חשודים בהם אקדמיים, עיתונאים, עורכי דין ואנשי צבא בחשד שהיו מעורבים בניסיון ההפיכה, לכאורה. על פי הערכה צפוי מפקד הצבא הטורקי לשעבר להישפט בעבירות של הנהגת כנופייה, וניסיון להפיל בכוח את הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק