קבוצה של 12 מטיילים ישראלים נלכדה בכפר בצפון הודו, בעקבות שיטפונות עזים ומפולות בוץ שפוקדים את האזור. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט מבקשת נאוה אבן צור, אמה של אחת המטיילות, סיוע בחילוץ בתה סיגל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הצלחתי לדבר איתה אתמול לכמה דקות. היא לא אמרה הרבה כדי לא להבהיל אותי. היא רק אמרה 'אמא, תפעילו חילוץ", סיפרה נאוה. "אתמול היה מאוד מסוכן והידרדרו שם סלעים. בשלב הזה נראה שהם כולם בסדר, אבל הכבישים מנותקים והכל הרוס מסביב. ביום ראשון יהיה שם מונסון ועכשיו נפתח חלון הזדמנויות לחלץ אותם משם". 

במשרד החוץ הוציאו היום אזהרת מסע בעקבות מזג האוויר הקיצוני בצפון הודו, בדגש על מדינות הימצ'ל-פרדש ואוטורקנד. עד כה גרם מזג האוויר הסוער למותם של יותר ממאה בני אדם, והחשש הוא כי מניין ההרוגים ימשיך לעלות. במשרד מדווחים על קשיי תקשורת באזור וממליצים לדחות נסיעות בלתי הכרחיות ולעקוב אחר הדיווחים בכלי התקשורת.

"התרמילאים בעדיפות אחרונה"

נאוה, תושבת אחד היישובים בתל מונד, סיפרה כי שוחחה עם נציגי משרד החוץ ואף עם נציגי חברות הביטוח. לדבריה, הצבא ההודי הלאים את כל המסוקים באזור לסיוע בפעולות החילוץ, והוא מתמקד במבוגרים ובחולים. "התרמילאים נמצאים בעדיפות אחרונה וחברת הביטוח לא מצליחה לשכור מסוק אזרחי על מנת לחלץ אותם".

"כמו שמדינת ישראל בעיתות מצוקה עוזרת למדינות אחרות, קל וחומר שהיא צריכה לסייע לילדים שהם מלח הארץ, בוגרי יחידות קרביות", היא אומרת. סיגל, בת 22, ויתר הישראלים הלכודים הגיעו לכפר טאבו שבעמק הספיטי בצפון הודו במהלך טיול ג'יפים. האם, נאוה, מנסה ליצור קשר עם הורים לישראלים אחרים שנלכדו במקום, על מנת להתארגן ולהפעיל לחץ מרוכז לחילוצם.

ממשרד החוץ נמסר כי הם מכירים את המקרה וכי הם נמצאים בקשר הן עם ההורים, הן עם המטיילים והן עם הרשויות בהודו. "אנחנו פועלים מול הרשויות על מנת להוציא אותם באמצעות מסוק מהאזור ואנחנו מקווים שזה יקרה כמה שיותר מהר".