אוניה קרב, ארכיון
אוניה קרב, ארכיון | צילום: רויטרס

מי מאיתנו לא חלם כשהיה קטן לחפור בארגז החול ולמצוא שם מזוודה מלאה באוצרות? חברת אמריקאית בשם "אודיסאה לתגליות ימיות" טוענת עתה כי מצאה מטמון שכזה.

לטענת החברה, היא מצאה את אניית קרב בריטית מהמאה ה-18 הנושאת את השם "הניצחון של הוד מלכותה", יורשת של צי האניות ששימש את המצביא הימי נלסון, יריבו של נפוליאון הצרפתי.

אם הטענה תתברר כנכונה, הרי שמומחים טוענים כי מדובר בתגלית השווה סכומי עתק. ככל הידועה עליה, "הניצחון" טבעה בשנת 1744 בתעלת למאנש כשעליה לא פחות מ1,100 ימאים שצללו יחד איתה. בנוסף, ההערכה היא כי היו בה עד מאה תותחים יקרי ערך וכמאה אלף מטבעות כסף. לטענת מנכ"ל החברה גרג סטם, האוניה נמצאה "80 ק"מ רחוק מאיפה שכולם סברו שהיא טבעה".

הגילוי המדהים עלול לפתוח ויכוח משפטי בין החברה לשלטונות בריטניה. התגלית נמצאה במים בין-לאומיים אך מכיוון שמדובר בשרידים צבאיים הרי שהיא מוגדרת רשמית כשייכת למי שהיה פעם הבעלים שלה קרי - ממשלת בריטניה.

בעבר החברה טענה כי היא חילצה 17 טון של מטבעות זהב וכסף בשווי של חצי מיליארד דולר מאניה בצפון האוקיינוס האטלנטי. משפט בנושא מתנהל בימים אילו בין החברה לממשלה הספרדית הטוענת כי מדובר בספינת גילאון ספרדית מהמאה ה-19 השייכת לה.