הלך לעולמו בגיל 87. חורחה רפאל וידלה
הלך לעולמו בגיל 87. חורחה רפאל וידלה | צילום: AP

חורחה רפאל וידלה, מי שעמד בראש שלטון הגנרלים בארגנטינה בסוף שנות ה-70, הלך היום לעולמו בגיל 87. וידלה היה אחד הגנרלים הידועים ביותר לשמצה בזמן שלטון החונטה הצבאית, שהיה אחראי בין השאר לחטיפת עשרות אלפי אזרחים מתנגדי שלטון. האזרחים שנחטפו ברובם לא נמצאו עד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

וידלה עלה לשלטון בשנת 76' על ידי הפיכה צבאית אכזרית במיוחד, שהביאה לקץ שלטונה של איזבל פרון, ששלטה במשך שנתיים עד ההפיכה. לאחר ההפיכה הצבאית, הנהיג וידלה שלטון צבאי, שלחם במתנגדיו הפוליטיים מלחמת חורמה.

וועדת זכויות האדם בז'נבה האשימה את וידלה ברצח פוליטי של יותר מאלפיים בני אדם, ובכליאתם של יותר מעשרת אלפים. כמו כן, למעלה מ-20 אלף בני אדם "נעלמו" בתקופת שלטונו, במה שנקרא לימים "המלחמה המלוכלכת". פעילי שמאל נרדפו, נכלאו, עונו ואף נרצחו בזמן זה.

וידלה שלט בארגנטינה משנת 1976 ועד 1981, אז הוחלף ע"י ראש הצבא דאז רוברטו ויאולה, גם כן בהפיכה צבאית. בשנת 1985, לאחר שהשלטון הדמוקרטי חזר לארגנטינה, וידלה נשפט למאסר עולם. עם זאת, ב-1990 העניק לו נשיא ארגנטינה חנינה, אך בשנת 2007 שוב חלה תפנית. בית המשפט בארגנטינה החליט לבטל את החנינה הנשיאותית, והאשים את וידלה בהפרת זכויות אדם קשות.

ההליכים המשפטיים התחדשו ב-2010, אז הורשע הגנרל וידלה בהפרת זכויות אדם ובגרימת מותם של 31 אסירים. בעקבות ההרשעה, שוב נגזר על הגנרל מאסר עולם. הוא הלך לעולמו היום בנסיבות טבעיות כשהוא מאחורי סורגי בית כלא הארגנטינאי.