המתרגם לשפת הסימנים בטקס האשכבה של נלסון מנדלה, שזכה לפרסום עולמי לאחר שהתברר כי הוא לא מדבר את שפת הסימנים, אלא פשוט עושה תנועות מוזרות בידיו, מתגונן מפני ההאשמות כי פגע ברגשות החירשים. לדבריו, הופעתו בטקס עם מנהיגי העולם היתה "הירואית", משום שהוא סבל מהתקף סכיזופרניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ת'מסנגה ג'נטג'יה, בן 34, אמר בראיון לעיתון מקומי ביוהנסבורג שתוך כדי הטקס הוא החל להזות ולשמוע קולות בראשו, וההתקף גרם לו לעשות את התנועות המומצאות שהרגיזו חירשים שצפו בטקס.

"לא היה לי מה לעשות", אמר המתרגם. "הייתי לבד במצב מסוכן מאוד. אני מצטער מאוד, ניסיתי לשלוט בעצמי ולא להראות לעולם מה קורה". לדברי המתרגם, הוא לקח את התרופה שאמורה למנוע התקפים כאלה, ולכן הוא לא מבין מה גרם לכך.

"ניסיתי לשלוט בעצמי", המתרגם מתגונן | צילום: רויטרס

"כאילו לקחו מישהו מהרחוב ואמרו לו לעשות תנועות בידיים"

הופעתו של המתרגם בטקס עוררה סערה בדרום אפריקה וגררה ביקורת מצד ארגוני חירשים. בראם ג'ורדן, חבר בהנהלת אגודת החירשים הדרום אפריקנית ונציג שלה בגוף הבינלאומי האשים כי המתרגם המציא את הסימנים כשהציג אותם. "המבנה של הידיים, ההבעות של פניו ותנועות הגוף שלו לא תאמו למה שהדוברים אמרו", אמר ג'ורדן לאתר SBS . "ממש התעצבנתי והרגשתי מושפל. הוא פשוט המציא הכל".

"הוא תרמית אחת גדולה" אמרה קארה לואנינג, מורה לשפת הסימנים מקייפטאון לעיתון מקומי בשם SAPA TODAY. "הקהילות החירשות בכל העולם זועמות עליו", הוסיפה לואנינג, שטענה כי אין שום קשר בין שפת הסימנים למה שהוצג על הבימה. "זה ממש כאילו לקחו מישהו מהרחוב ואמרו לו לעשות משהו עם הידיים", הדגישה.

באתר החירשים הבריטים Limping Chicken נכתב כי "המתרגם הציג סימנים בדרך שלא ראינו בעבר. התנועה שלו הייתה מוזרה והקצב גם. הוא הניע את הכתפיים כאילו הוא שר עם הדובר".