"היה ילד מיוחד שידע להסתדר", איתמר אבנון
"היה ילד מיוחד שידע להסתדר", איתמר אבנון | צילום:

בין 295 נוסעי המטוס המלזי שהתרסק אמש (ה') באוקראינה, ככח הנראה בעקבות טיל שפגע בו, היה גם איתמר אבנון, ישראלי בן 27 מהולנד. אבנון היה בדרכו חזרה מביקור משפחתי בהולנד למלבורן שבאוסטרליה, שם למד מנהל עסקים. אביו של איתמר ספד לו בעמוד הפייסבוק שלו: "בחור מיוחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם פרסום הדיווחים אמש על התרסקות המטוס, פרסם אביו של איתמר הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, שבה הודיע לחבריו על הטרגדיה שפקדה את משפחתו. "לצערי אני חייב לשתף עם כל ידידיי בפייסבוק שהבן שלי איתמר היה במטוס שהתרסק מעל אוקרינה", כתב האב, דב. "הוא שרד את השירות הצבאי בפלחה"ן צנחנים ואת 'עופרת יצוקה', אבל הוא נפל קורבן למטוס שהתרסק מעל אזור הקרבות באוקראינה".

יחד עם איתמר היו על המטוס עוד 114 אזרחים הולנדים. למרות שאת הדיווח הראשוני על האסון קיבלו הרשויות סמוך להתרחשותו, החליטו בממשלה שלא לצאת בהצהרות לפני קבלת האישור הסופי מחברת התעופה.

שרידי טיסת מלזיה איירליינס באוקראינה (צילום: רויטרס)
זירת התרסקות המטוס באוקראינה | צילום: רויטרס

לאחר ההודעה הרשמית למשפחות ההרוגים, פרסם האב הודעה נוספת שבה תיאר הרגע שבו נודע על האסון מבתו, ששמעה על כך בחדשות ברדיו. "את החדשות המרות קיבלנו מהבת שלנו רותי, שהקשיבה לחדשות בזמן נהיגה", כתב. "אשתי ז'נט צעקה לעברי 'שמעת מה קרה?' ואני עניתי לה 'לא יכול להיות, אולי הוא בטיסה שונה'".

בהמשך ההודעה הארוכה שפרסם, נפרד האב מבנו בדברי הספד וסיפר על האדם שהיה. "איתמר הוא בחור מיוחד, אבל טוב - כל ילד הוא מיוחד", כתב. "בבית הספר היו לו בעיות אבל איתמר ידע להסתדר ואפילו גמר את התיכון עם תעודות. אל תשאלו איך, אבל להסתדר הוא ידע".

נלחם בעזה, נהרג בשמי אוקראינה

למרות שגדל בהולנד, לשם עקרה משפחתו, היה איתמר נחוש לעלות לארץ כדי להתגייס בצה"ל, כשחלומו היה לשרת בחטיבת הצנחנים. "אני לא אשכח את הרגע שהוא סיים את האולפן הצבאי ואמרו לו שאין כבר מקום יותר בצנחנים", סיפר האב בעמוד הפייסבוק שלו. "הוא התקשר אלי ואמר לי 'אבא, פחות מהצנחנים אני לא הולך, אני אברח', אמרתי לו 'אל תעשה שטויות'. שעתיים לאחר מכן הוא קיבל את הודעת חייו: הוסיפו עוד כמה מקומות לחיילי חוץ. הוא התקשר ואמר לי 'אבא, אני כבר נועל את הנעליים האדומות'.

לבסוף התגייס איתמר לפלוגת החבלה וההנדסה של חטיבת הצנחנים, שם גם שירת אחיו יונתן, שמבוגר ממנו ב-4 שנים. הוא השתתף במבצע עופרת יצוקה ופעל עם הכוחות בשטח הרצועה.

עם שחרורו מצה"ל, חזר איתמר להולנד, שם התחיל לעבוד בעגלות ולמכור את מוצרי ים המלח. לאחר מכן עבר לבלגיה ומשם המשיך לדרום אמריקה. לבסוף החליט ללמוד מנהל עסקים במלבורן שבאוסטרליה, לשם עשה את דרכו לפני שמטוסו הופל. לפני שבועיים הספיק איתמר להשתתף בחתונת אחיו הבכור.

"היה לו יצר הרפתקני"

סבו של איתמר, אברהם אבנון בן ה-95, מתגורר בקריית טבעון. בשיחה עם חדשות 2 אמר: "אני גאה שהיה לי נכד כזה שאומנם גר בהולנד אבל היה ישראלי לכל דבר ושירת בצבא והוסיף לי גאווה".

דודתו של איתמר, שרה, הוסיפה כי "כשאיתמר לחם בעזה התפללתי עבורו, זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר אני המומה. איתמר היה בחור עם חיוך וטוב לב, היה לו יצר הרפתקני, ילד שחרש את העולם".