נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיע הלילה לעיר ניוטאון בקונטיקט ונשא נאום בניסיון לנחם את התושבים ההמומים ממעשה הטבח המזעזע בבית הספר המקומי. הנשיא השתתף בטקס בין-דתי מרגש והבטיח לפעול לשינוי החוקים המקלים הנוגעים להחזקת נשק. את הנאום העברו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שנראה הוא זמני ומה שלא נראה הוא נצחי", פתח אובמה את נאומו. "אנחנו מציינים את זכרם של 20 ילדים ושישה מבוגרים בבית ספר. זה יכל לקרות בכל בית ספר ובכל עיירה באמריקה. אני באתי לניוטאון כדי להראות את האהבה ואת התפילה של המדינה. אני יודע שמלים לא יוכלו לתאר את הצער שלכם או לרפא את הלב שלכם. אני יכול רק להגיד לכם שאתם לא לבד באבל שלכם. גם העולם שלנו נקרע לגזרים. תושבי ניו טאון, אתם לא לבד".

 "מבין אירועי היום שמעתי על ההקרבה והגבורה בבית הספר", המשיך אובמה. "הצוות לא נמלט, לא היסס, לא הפגין חולשה או מורך לב. הצוות הגיב כמו שאנו מקווים שכל אחד יגיב - באומץ ובאהבה. הם הקריבו את חייהם כדי להגן על הילדים. אנחנו יודעים שהיו עוד מורים שביצרו את הילדים בכיתות והבטיחו לתלמידים שלהם שה'טובים' בדרך. הטובים אכן הגיעו - המגיבים הראשונים שהגיעו לזירה הרחיקו את הסכנה והדחיקו את ההלם שלהם, ומילאו את התפקיד שלהם בצורה הטובה ביותר".

"לא הגנו על ילדינו". קונטיקט, אתמול (צילום: AP)
"לא הגנו על ילדינו". קונטיקט, אתמול | צילום: AP

הנשיא הזכיר את המראות של הילדים הקטנים מחזיקים אחד את השני וממלאים אחר ההוראות ואמר: "כקהילה אתם מהווים השראה לכולנו. אל מול האלימות הנוראית הזאת, מול הרשע, דאגתם אחד לשני. אהבתם אחד את השני. זאת הדרך בה ניוטאון תיזכר. אנחנו כאומה, אנחנו נשארים עם שאלות קשות".

לא עשינו מספיק להגן על ילדינו

 "להיות הורה זה להיות אדם שליבו מחוץ לגופו. הילד שלנו חשוף לעולם, כל הורה יודע שאין דבר שלא נעשה כדי להגן על הילדים שלנו מרע", הדגיש אובמה. "אנחנו גם יודעים שהצעד הראשון של הילד וכל צעד אחריו הוא צעד אחד רחוק מאיתנו. אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים להיות לידם כל הזמן, יש אכזבות בחיים, וחינוך הטוב ביותר שלנו הוא היכולת לתת להם להתמודד עם העולם ללא פחד. אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לעשות זאת לבד. המשימה הזאת של להגן ולחנך את ילדינו היא משימה שאנחנו צריכים לעשות ביחד, בעזרת הקהילה והאומה. כך אנו מבינים שיש לנו אחריות לכל ילד, אלו הילדים של כולנו ואנחנו ההורים של כולם".

הנשיא דיבר על הצורך בשינוי המדיניות הקיימת היום בארה"ב. "אם לא נשמור על ילדינו כמו שצריך אנחנו לא עושים כלום כמו שצריך. רק כך אנו נשפטים כחברה", אמר. "האם אנו יכולים לאמר כחברה שאנו שומרים על המחויבות שלנו? האם אנחנו יכולים לאמר שאנו עושים מספיק כדי לשמור על ילדינו מסכנה? האם אנו כאומה עושים מספיק כדי להגיד שאנחנו נותנים לכל הילדים שלנו לחיות את חייהם עם מטרה ובביטחון? אני הרהרתי בכך בימים האחרונים, ולהיות כנה - התשובה היא לא. צריך שינוי" - הצהיר אובמה.

"זו הפעם הרביעית מאז נבחרתי לנשיא שאני מגיע לנחם קורבנות ירי. אירועי ירי ברחבי המדינה נשמעים כמעט כל יום. קורבנות שרק היו במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. אנחנו לא יכולים לסבול זאת יותר. הטרגדיות האלה חייבות להסתיים. וכדי לסיים זאת עלינו להשתנות. שום חוק יכול להרחיק רשע מהרחוב ומהחברה, אבל לא יכול להיות תירוץ לאי עשייה. אנחנו יכולים לעשות יותר מזה. האם עשינו צעד אחד כדי להציל עוד ילד? עוד הורה? עוד עיירה? מקולמביין ועד ניו טאון, יש לנו מחוייבות לנסות".

לא נקבל יותר אירועים כאלו כשגרה

לא נקבל אירועים כאלה יותר. ניו טאון, אתמ (צילום: רויטרס)
לא נקבל אירועים כאלה יותר. ניו טאון, אתמ | צילום: רויטרס

"בשבועות הקרובים אשתמש בכל יכולתיי במאמץ למנוע טרגדיות נוספות מעין זאת. איזו אפשרות יש לנו? אנחנו לא יכולים לקבל אירועים כאלה כשגרה. נתעלם מטבח כזה? הפוליטיקה שוב תתעלה? שוב נאפשר לילדינו להיחשף לכזאת אלימות? כל הדתות בעולם התחילו בשאלה פשוטה - למה אנחנו פה? מה נותן לחיינו משמעות? אנחנו יודעים שהזמן שלנו קצוב, אנו יודעים שבסופו של דבר לא נמלא את כל המטרות שלנו, לא משנה כמה טובה המטרה שלנו. כולנו מועדים לפעמים, עושים טעויות, ואפילו כשאנחנו מנסים לעשות את הדבר הנכון רוב הזמן נגשש באפלה בלי יכולת להגשים את תכנית האל. יש דבר אחד בו אפשר להיות בטוחים, וזאת האהבה שלנו לילדינו ואחד לשני. אתם, תושבי ניו טאון, הזכרתם לנו זאת. זה מה שצריך להוביל אותנו בכל מעשינו, כל עוד אלוהים משאיר אותנו פה".

הנשיא קרא בשמותיהם הפרטיים של הילדים הנרצחים - ולא נשארה עין אחת יבשה באולם המלא. "אלוהים קרא להם אליו. אנו שנותרנו צריכים למצוא את הכוח להמשיך ולהפוך את ארצנו לחזקה יותר. אני מקווה שהאל יברך אתכם בנחמה, ושהוא יברך את כל הקהילה הזאת ואת ארצות הברית של אמריקה", סיים הנשיא את נאומו - ומייד ירד לחבק את משפחות הקורבנות.  

כדי להראות את הקשר האישי שלו לטרגדיה אובמה הגיע לעיר ברכב, ולא במסוק, לאחר שמטוסו נחת בבירת קונטיקט הרטפורד. את הנאום הנשיא כתב לבדו, ללא עזרה של יועצים. הטקס החל באיחור ניכר לאחר שפגישתו של הנשיא עם קרובי משפחות הנרצחים ועם אלו שהגיעו ראשונים לבית הספר סנדי הול התארכה מעבר לצפוי.