העיתון הבריטי "הדיילי טלגרף" מדווח כי לדברי גורמים צבאיים, קיימים צילומי לוויין של מתקן שיגור טילים חדש באירן. לדברי המקורות, האתר צפוי לשמש לניסויים בטילים בליסטיים. ממשלת אירן סירבה להגיב לדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיייסבוק

תצלומי הלוויין פורסמו לאחר שממשלת אירן דיווחה על בניית אתר חדש, לצרכי תכנית הלוויין המקומית. האתר החדש נבנה, לפי הדיווח, בסמוך למרכז החלל האירני במחוז סמנן בצפון המדינה, אך פרשנים צבאיים ממכון "ג'יינ'ס" טוענים כי מטרת הקמת האתר היא בדיקת טילים בליסטיים ולא שיגור טילים לחלל. על פי התצלומים, באתר נבנה מגדל שיגור בגובה 23 מטרים, על גבי כן שיגור המשתרע על מאות מטרים. המתקן אינו כולל שטח אחסון עבור דלק נוזלי הדרוש לתוכנית החלל, ועל כן סבורים הגורמים הצבאיים כי מטרת המתקן היא צבאית.

מת'יו קלמנטס, אשר פרסם את ההערכות מטעם מכון המחקר "ג'יינ'ס", הסביר כי "האתר יכול להיות מתקן לשיגור לוויינים למסלול בחלל. עם זאת, אירן כבר בונה לפחות אתר נוסף למטרות אלו, ומהסתכלות בתצלומי הלוויין, אנו מאמינים שהמתקן משמש בעיקר לבדיקת טילים בליסטיים. אנחנו לא רואים שטח אחסון לדלק הנוזלי הדרוש לשיגור לחלל".

"מספר האתרים מוגזם על רקע הסנקציות"

"המיקום והכיוון עשוי להתאים לטילים ארוכי-טווח, מכיוון שניתן יהיה לשגר אותם למרחק של כ-1,000 קילומטרים מעל שטח אירן. כלומר, ניתן יהיה לאסוף מידע רב במהלך השיגור, בטרם הטילים ייפלו לאוקיאנוס", הוסיף קלמנטס, שהדגיש כי לדעתם אין מדובר במתקן גרעיני.

טהרן הודיעה בתקופה האחרונה כי בכוונתה להרחיב את תוכנית החלל "באופן דרמטי", ואף דיווחה על שיגור קוף לחלל. מוחמד חסן נאמי, שר התקשורת וטכנולוגיית המידע האירני, אמר בחודש שעבר כי "אירן בונה מרכזים נוספים, כדי להתחיל באופן עוצמתי בתכנית החלל". "לפי טענות האירנים, צפויים להיות להם שלושה אתרי שיגור, וזה נראה מוגזם על רקע המשבר הכלכלי במדינה, שנובע מהסנקציות", הוסיף קלמנטס.

ששנק ג'ושי, אשר חוקר את תכנית הטילים האירנית, אמר כי "מדברים רבות על תכנית הגרעין האירנית, אך מה שבאמת מדאיג מדינות באזור אלו הטילים הבליסטיים". ג'ושי מדגיש כי הסנקציות פגעו ביכולת שיגור הטילים, אך אירן הצליחה לפתח דלק מוצק לטילים, המאפשר להם לערוך ניסויים.