אחותו של אחמדינג'אד. מתבכיינת (צילום: חדשות 2)
אחותו של אחמדינג'אד. מתבכיינת | צילום: חדשות 2

מחאה נוסח אירן: עם היוודע התוצאות הרשמיות בבחירות לפרלמנט האירני שנערכו בסוף השבוע, כעס ו"התבכיינות" במחנה מקורביו של נשיא אירן, שכוחו במג'לס נחלש משמעותית בעקבות היבחרם של מועמדים שמרניים רבים לבית הנבחרים.

אחותו של הנשיא, פארווין אחמדינג'אד, שזכתה לסיקור תקשורתי נרחב באירן ומחוצה לה בעקבות כוונתה להתמודד בבחירות בעיר רמסאר - הפסידה ויצאה מתוסכלת. "עשו מניפולציה בתוצאות הבחירות", היא אמרה למקורביה.

האופוזיציה גועשת

מקורביו של אחמדינג'אד זועמים על תוצאות הבחירות ורומזים כי הסכסוך בינו למנהיג הרוחני חמנאי גרם לאנשי משרד הפנים לזייף את תוצאות הבחירות, כמו גם את חוזי ההצבעה המנופחים - על מנת להחליש את כוחו של הנשיא בפרלמנט. הסכסוך בין השניים, שהגיע לשיא בשנה החולפת, נבע בחלקו על רקע מה שהסתמן כניסיונו של אחמדינג'אד לצבור כוח ולמנות מקורבים בפרלמנט ובתפקידי שרים. זאת, על מנת להבטיח את התמיכה בו גם לאחר שיסיים את כהונתו בתפקיד בשנה הבאה.

אחמדינג'אד מצביע לפני שנתיים. מאוכזב (צילום: רויטרס)
אחמדינג'אד מצביע לפני שנתיים. מאוכזב | צילום: רויטרס

ביממה החולפת גועשת האופוזיציה האירנית בעקבות השתתפותו של הנשיא לשעבר, המזוהה עם הזרם הרפורמיסטי, מוחמד חאתמי, בבחירות לפרלמנט. הוא תועד מצביע בבחירות ועורר את זעם הרפורמיסטים וגורמי אופוזיציה באירן. פרשנים באירן תיארו זאת כ"הלם בשורות האופוזיציה" וכמהלך שפגע באחדות השורות באופוזיציה. עם זאת, מקורביו של חאתמי מדברים על לחצים כבירים המופעלים עליו מצד גורמים קיצוניים במשטר האייתולות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק