ברק אובמה (צילום: חדשות 2)
תוכנית כלכלית חדשה. אובמה | צילום: חדשות 2

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם הלילה בפני הקונגרס האמריקני והציג את תוכניתו הכלכלית החדשה. הנשיא פתח את דבריו בכך שהדגיש שארה"ב ממשיכה לעמוד מול משבר כלכלי שמביא למיליוני מובטלים ובנוסף יש במדינה משבר פוליטי שמחמיר את המצב. אז, הציג אובמה את עיקרי "חוק העבודות האמריקני", שיכלול השקעה בתשתיות והטבות מס למי שייצור מקומות עבודה.

"חוק העבודות האמריקני מכיל סעיפים אשר מקובלים על שתי המפלגות ולא צריכות להיות בו מחלוקות. לכל דבר בחוק הזה יש מימון. העיקרון פשוט: להחזיר יותר אנשים לעבודה ולהשאיר להם יותר כסף. על פי החוק, יקוצצו המיסים לעסקים קטנים המייצרים הכי הרבה משרות בארה"ב, ותפקידו לספק משרות לכלכלה במיתון", הסביר אובמה.

"תשתיות התחבורה בארה"ב במצב נורא"

פרט לשינוי במיסוי, אובמה התייחס למצב הקשה של תשתיות התחבורה במדינה: "יש לנו תשתיות תחבורה במצב רע. הכבישים במצב נורא, התחבורה הציבורית אינה מספקת, השמיים העמוסים בעולם. בניית מערכת תחבורה זה מה שהפך אותנו לאימפריה, אנחנו לא ניתן למערכת התחבורה שלנו להמשיך ולהירקב. לא יכול להיות שבסין בונים נמלי תעופה, רכבות וכבישים יותר טובים מאלו שיש לנו בארה"ב".

ומאיפה הכסף להטבות ולבנייה? אומר אמר כי החוק לא יגדיל את הגרעון האמריקני, ולכל סעיפיו יש תקציב, אנחנו נקצץ בתקציב הפדרלי כדי למממן את התוכנית. הוא סימן מי ישלם: המעסיקים הגדולים והתאגידים, ועקץ את חברי המפלגה הרפובליקנית: "הרפובליקנים אומרים לא להעלות מסים לעשירים מאוד. אבל בארה"ב העשירים משלמים מס נמוך מדי. וורן באפט משלם פחות אחוז מס ממזכירה. כולנו צריכים לשלם את החלק ההוגן שלנו. אני בטוח שרוב העשירים בארה"ב מסכימים לתוכנית שכזאת". הדמוקרטים מחאו כפיים, הרפובליקנים נשארו בכסאותיהם בדממה.

"אנו לא במירוץ לתחתית, אלא במירוץ לפסגה"

אובמה המשיך לעקוץ את התנגדות הרפובליקנים להעלאת מסים: "אנו חייבים להחליט מה סדר העדיפויות שלנו, המיליארדרים או מעמד הביניים. אין לנו כסף לתמוך בשניהם. זו מתמטיקה פשוטה כולנו צריכים לתרום". הוא אמר שהמשק האמריקני צריך להיות תחרותי יותר: "אם האמריקאים נוהגים ביונדאי, בקוריאה יכולים לנהוג בפורד. אנחנו צריכים למכור יותר מוצרים בעולם, עשינו זאת בעבר ונעשה זאת שוב. דור היצור הבא לא יהיה בסין, אלא בארה"ב".

אובמה ציין בכוונה את מייסד המפלגה הרפובליקנית: "לינקולן בנה את האומה, בנה תשתיות לתחבורה וחינוך. איפה היינו בלעדי אנשים כאלו? בלי אלו שבתנו את הכבישים, הרכבות ושדות התעופה שלנו? על בתי הספר? על הקולג'ים? איפה היינו אם לא היה לאמריקנים פשוטים את ההזדמנות ללמוד?".

הוא סיים את דבריו בכך שאמר שאין סיבה להתנגד לתוכנית. "כל ההצעות שהגשתי נתמכת בידי שתי המפלגות, ולהכל יש תקציב. הבחירות הם עוד 14 חודשים. לבוחרים ששלחו אותנו לכאן אין את האפשרות לחכות 14 חודשים. חלקם חיים משבוע לשבוע, מיום ליום. הם צריכים עזרה עכשיו. בואו נראה לעולם למה ארה"ב היא האומה הגדולה ביותר בעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק