קונדומים מזויפים נתפסו בפיצוציה, ארכיון
החוק מחייב. קונדומים | צילום: רויטרס

הפקת סרטים פורנוגרפיים בארה"ב הופסקה כמעט לחלוטין, לאחר שקבוצה המייצגת עובדים בתחום הכריזה על השבתת כל הצילומים בעקבות הידבקותו של שחקן פורנו בנגיף ה-HIV, הגורם למחלת האיידס. הפסקת העבודה מגיעה לאחר שפעילים למען בריאות הציבור קראו לאכיפה נוקשה יותר של החוק המחייב שחקנים בסרטי פורנו להשתמש בקונדום בזמן הצילומים.

הקואליציה לחופש הדיבור בלוס אנג'לס הודיעה כי נודע לה בשבוע שעבר ששחקן פורנו, ששמו לא פורסם, נדבק בנגיף ה-HIV. לכן, היא קראה להפסקת עבודה ברחבי ארה"ב, יצרנית הפורנו הגדולה בעולם. השחקן עבד בעמק סן פרננדו שבקליפורניה, אזור המהווה מקור למרבית הפורנוגרפיה המצולמת המיוצרת בארה"ב.

דיאן דיוק, פעילה בקואליציה, אמרה כי היא מאמינה שהפקות הפורנו הושבתו כמעט לחלוטין ברחבי ארה"ב כתוצאה מההכרזה על הפסקת העבודה, והוסיפה כי אינה יודעת על חברה שסירבה להיענות לקריאה. "לתעשיית הפורנו הייתה מערכת תקנות טובה מאוד לשמירה על בריאות השחקנים, למרות דיסאינפורמציה שהמתחרים שלנו הפיצו", אמרה דיוק, "אנחנו צריכים לשמור עליה".

זוהי לא הפעם הראשונה שהתעשייה מושבתת

בשנת 2010 שחקן פורנו נוסף, דריקס בארטס, נבחן כנשא HIV, מה שגרם גם אז להשבתה זמנית של הפקות הפורנו. "מספר שחקני פורנו אחרים אובחנו כנשאי HIV לאורך השנים", אומר בריאן צ'ייס, פעיל בועד למלחמה באיידס. צ'ייס אירגן בעבר עצומה שקראה למועצת העיר לוס אנג'לס לדרוש משחקני פורנו להשתמש בקונדומים בזמן הצילומים, ואומר כי הרשויות הן אלו שצריכות לאכוף את החוק שאכן נחקק.

"החוק בקליפורניה והחוק הפדרלי (לכלל ארה"ב) מחייב שימוש בקונדומים בעת הפקת פורנו הכולל החלפת נוזלי גוף באמצעות יחסי מין, אך התעשייה התעלמה ברובה מהחוק", אומר צ'ייס. "חברות ההפקה עשו מאמצים והתנגדו לשימוש בקונדומים בטענה שזה יחייב הפקות לרדת למחתרת או מחוץ לארה"ב וכך תגדל הסכנה הבריאותית. כך נוצר המצב הקיים, בו שחקנים מרגישים שאינם חייבים לציית לחוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק