רומן פולנסקי יכול לנשום לרווחה לכמה שנים: למרות הרעש הגדול סביב מעצרו, הסגרת הבמאי לארצות הברית עלולה להימשך שנים. כנראה שהעולם כולו ייאלץ בינתיים פשוט להמתין.

הבמאי המפורסם הגיע לציריך שבשוויץ, שם היה אמור לקבל במהלך ביקורו פרס על מפעל חייו בפסטיבל הסרטים של העיר. אך באופן מפתיע הוא התקבל בפנים לא ממש מכניסות כאשר הרשויות עצרו אותו ביום שבת בערב.

על פי מומחה משפטי בינלאומי "תהליך ההסגרה של הבמאי משוויץ לקליפורניה יכולה להידחות לעוד זמן רב". צוות עורכי דינו של פולנסקי נערך עכשיו למערכה משפטית ארוכה, וזאת כדי למנוע את הסגרתו.

הפרשה הזו הפכה לסערה עולמית. הדעות חלוקות: האם אדם צריך לרצות עונש על מעשיו מלפני כל כך הרבה שנים? מה פתאום נזכרו פתאום בציריך לעצור את הבמאי? כולם מזדרזים להעלות השערות. שר החוץ הצרפתי זועם ודורש מהילרי קלינטון להניח לו. תיאוריות הקונספירציה מסמנות את שוויץ כשותפה בעסקת חבילה גלובלית: פלונסקי תמורת טיהור בנקאים שוויצרים מאשמת הונאת מס.

יחסי מין עם ילדה לפני 31 שנים

מפגינים למען פולנסקי (צילום: AP)
סטיקר חדש: שחררו את פולנסקי | צילום: AP

על פי ההאשמות שמיוחסות לו בארצות הברית, פולנסקי קיים יחסי מין עם ילדה בת 13 לפני 31 שנים. אך כנראה שגם שם יודעים שייקח זמן רב עד שמערכת המשפט תצליח לשים את ידה על הבמאי הנמלט. התובע במשפטו של פולנסקי, סטיב קולי, אמר לתקשורת האמריקנית כי "תהליך ההסגרה יתחיל בקרוב, הוא יכול להיות מהיר או איטי - זה תלוי בפולנסקי".

עורך דינו של הבמאי, שנמצא עימו בצרפת אמר שמרשו היה "המום מהמעצר". לדבריו, פולנסקי מבלה זמן רב בשוויץ, והוא אפילו מחזיק דירה במדינה. עורך הדין הוסיף כי "פולנסקי נמצא במצב רוח קרבי והוא נחוש להגן על עצמו".

לבית המשפט השוויצרי הוגשה בקשה לשחרר את הבמאי המפורסם בערבות, אבל דובר משרד המשפטים השוויצרי הודיע כי בקשה זו אינה סבירה, והיא נדחתה על הסף. לרשויות המשפט בקליפורניה יש כעת 60 יום לגבש את בקשת ההסגרה, אבל פולנסקי יוכל לערער על החלטה כזו במידה ותתקבל, לבית המשפט השוויצרי.

הבמאי השוויצרי שזכה בפסלון האוסקר על הסרט "הפסנתרן", מבוקש בארצות הברית לאחר שנמלט מהמדינה בשנת 1977.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו בחודש פברואר בשנת 1977, הוא צילם תמונות של סמנת'ה גאילי בת ה-13 כשהיא ללא חלק עליון. פולנסקי השקה אותה על פי החשד בשמפניה וייתכן שבמספר סוגי תרופות, במסיבה שנערכה בביתו של השחקן ג'ק ניקולוסון בהוליווד.

באותה שנה החל משפטו של הבמאי שהגיע אז לעסקה עם התובע לפיה הוא ישב בבית הכלא למשך 42 יום ויעבור טיפול פסיכולוגי בלבד. אך פולנסקי חשש שהשופט לא יקבל את עסקת הטיעון ויגזור עליו את העונש הכבד ביותר על העבירה, 50 שנות מאסר - ולכן נמלט מהמדינה ולא חזר.

סמנתה גיילי, נאנסה ע"י רומן פולנסקי (צילום: AP)
הקרבן - סמנת'ה גאילי גיימר - היום | צילום: AP

הילדה שהעידה על עצמה כ"נערה פרועה" גאילי, גדלה מאז. היא נכנסה להריון בגיל 18, התחתנה שהייתה רק בת 19 והספיקה כבר להתגרש עד שהילד חגג יום הולדת ראשונה. עכשיו היא חיה בהוואי, נשואה לגבר בשם דיוויד גיימר ואם לשני ילדים.

מה הקשר בין המעצר לבנק שוויצרי?

מעריציו של הבמאי בעולם כולו גינו בכל לשון את המעצר בציריך, הם טוענים שמעצרו של פולנסקי אינו "כשר". לטענת המעריצים הנאמנים, ארצות הברית מקבלת את פולנסקי על חשבון מספר האשמות בארצות הברית נגד עבירות מס הקשורות לבנק השוויצרי יו בי אס.

גם בצרפת מתנגדים למעצר. שר החוץ של צרפת ברנארד קושנר פנה לפולין כדי לנסות ולגייס חזית בינלאומית לטובתו של פולנסקי, ואף כתב למזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, מכתב בנושא.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק