זה שבא וזה שהולך: נשיא ארצות הברית היוצא, ג'ורג' וו. בוש, שב אמש לחוותו שבטקסס, לאחר שמונה שנים בתפקיד מנהיג העולם החופשי. כלל לא בטוח אם ייכתב עליו רבות בדפי ההיסטוריה האמריקנית, אך הוא משוכנע: "רק בעוד 30 שנה ניתן יהיה לשפוט אם מדיניותי הייתה נכונה או לא".

ההתרגשות הרבה שגבלה בהיסטריה - מהיום ההיסטורי אמש בארצות הברית עם כניסתו לתפקיד של ברק אובמה, הזיזה את כל אורות הזרקורים, מטבע הדברים, לנשיא השחור הראשון בהיסטוריה האמריקנית. בוש שיחק בג'נטלמניות לפי כללי המשחק, וכבר עם תום נאומו של אובמה, לקח צעד אחד אחורה ונתן לו להוביל את הדרך. בוש הוא כבר "הנשיא לשעבר".

בוש ורעייתו טסו אמש במסוק חזרה לחוות קרופורד שבטקסס. לראשונה מזה שמונה שנים, לא היה זה המסוק הנשיאותי שהטיס אותם. "תקופת הנשיאות הייתה חוויה מהנה מאוד, אבל שום דבר לא משתווה לשקיעה הטקסנית", אמר בוש עם נחיתתו במדינה הדרומית. "טוב להיות בבית", הוסיף.

סדר יומו של בוש אמש, ביומו האחרון בבית הלבן, כלל סיור אחרון במדשאות ובחדרים השונים, וכן כמה שיחות טלפון בחדר הסגלגל. לאחר מכן התפנה לקבלת הפנים לנשיא הנכנס, ברק אובמה, שכללה פגישה ואפילו שיחה עם כוס קפה. דרכו ברכב הנשיאותי לטקס השבעת הנשיא החדש סימלה אולי יותר מכל את סיום כהונתו: בין שלל המריעים בצידי הדרכים, היו גם כמה עשרות שהניפו כרזות הקוראות "לעצור את בוש", ו"אין יותר בוש". הנשיא היוצא קיבל גם את זה ברוח טובה: "הפופולריות של הנשיא חולפת כמו הרוח הטקסנית", אמר.

מה בתכנון? ספר, וגם הקמת מרכז מיוחד

חרף היעדר הפופולריות, וההבנה כי בהחלט קיימת האפשרות שייחשב לאחד הנשיאים הפחות אהודים בתולדות ארצות הברית, בוש נחוש: "תמיד האמנתי שחשוב להעלות את הנושאים הקשים לסדר היום, ולא 'להחליק' אותם ולהעבירם לנשיא שיבוא אחריי", אמר. עם זאת, נראה שהמשבר הכלכלי העמוק הפוקד את ארצות הברית, הוא בהחלט "נושא קשה" שמעביר בוש לעידן אובמה.

ומה ביום שאחרי? ג'ורג' בוש יתעורר הבוקר לראשונה מזה שמונה שנים, וככל הנראה יכין את כוס הקפה שלו לעצמו. לא עוד תדריכים בחדר הסגלגל, לא הערכות מצב, לא דיווחים מהוול סטריט, וגם לא דוח מצב על הכוחות באפגניסטן ובעירק. הנשיא האמריקני היוצא מתכנן לפתוח ספריה ומרכז מיוחד בדאלאס, שייקרא "מוסד החירות". בפעילותו במרכז הוא מתכוון להגן על המטרות שהובילו אותו בקבלת ההחלטות בניהול המדיניות שלו בתקופת כהונתו כנשיא.

בוש מתכנן גם לכתוב ספר. "אני רוצה שאנשים יצליחו להבין איך זה להיות בחדר הסגלגל, שצריך לקבל החלטות קשות מאוד - מסוג ההחלטות שאני קיבלתי", אמר.

עידן אובמה - סיקור מיוחד:

בוקר טוב, הנשיא אובמה

הווידאופדיה - ברק אובמה

ביי ביי ג'ורג' ווקר בוש

הכירו את הכפיל של אובמה

הציפיות הגבוהות בעולם

ההיסטוריה של ההשבעות נכתבת מחדש

אובמה צובע את וושינגטון

אובמה במסע היסטורי לוושינגטון

למדאם טוסו אובמה כבר נכנס