זמרת הנשמה הארגנטינאית מרסדס סוסה הלכה הבוקר לעולמה בגיל 74. סוסה מתה לאחר שסבלה במשך תקופה ארוכה מבעיות רפואיות שונות, בהן מחלת כבד. היא אושפזה לפני שבועיים בבית חולים בארגנטינה ומאז הידרדר מצבה.

יותר משלושה עשורים התנהלה מערכת יחסים חמה והדוקה בין הקהל הישראלי לקולה של הזמרת הדרום אמריקנית. למרות מצבה הבריאותי היא הקפידה לבוא ולהופיע על אדמת הקודש לא פעם.

בשנה שעברה ביקרה מרסדס בישראל וסחפה את הקהל עם מספר הופעות בפני הקהל ששומר לה אמונים. היא אף שיתפה פעולה גם עם זמר המחאה הישראלי אביב גפן וביצעה עמו  גרסה מרגשת לשיר "לבכות לך" שהוקדש לזכרו של ראש הממשלה שנרצח יצחק רבין ז"ל.

"השירה תמיד הייתה החיים שלי מאז ומתמיד", סיפרה הזמרת בעבר. "אני אוהבת את מה שאני שרה באמת ובתמים. המוסיקה היא הכל בשבילי".

השירים שסוסה כה אוהבת והמוסיקה שיצרה, הם שהובילו לגירושה מארגנטינה. השירים שקראו לשלום ולחופש איימו על המשטרה של החונטה הצבאית ששלטה בעבר במדינה, והיא הוגלתה מביתה למשך שנים ארוכות.

מרסדס סוסה ואביב גפן
מרסדס סוסה עם אביב גפן | צילום: חדשות 2

"הייתה תקופה שבה הייתי מאוד מחויבת פוליטית", היא מסבירה. "נאלצתי לברוח מארגנטינה, אחרת ראשי המשטרה הצבאי היו הורגים אותי". לדבריה במשך כל חייה הארוכים היא הייתה פעילה למען זכויות אדם. "יש אנשים ששונאים אותי בגלל ההשקפות שלי, בגלל האהבה שלי לחופש", היא מספרת.

בזמן שהותה בגלות לפני כ-30 שנה, הגיעה הזמרת לבקר לראשונה בארץ הקודש ומאז התאהבה בקסמה. "כשבאתי לשיר בישראל ושרתי את 'כשהאדמה תהיה שלי', אנשים נישקו לי את הידיים ברחוב. הבנתי שהגעתי אל עם שלא הכרתי קודם לכן", אמרה סוסה.