לקו הרקיע הלונדוני הצטרף לאחרונה אלמנט חריג מאוד: מדריכי התיירים נוהגים לספר שבבירה הבריטית אסור לבנות לגובה כדי שלא להסתיר את הנוף למלך או המלכה - אבל האגדה הזו, כנראה, כבר לא נכונה. ה"שארד" הוא מגדל הזכוכית הענק שמזדקר לגובה 300 מטרים מעל גשר לונדון וקטף את תואר הבניין הגבוה ביותר במערב אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרויקט החל לפני 12 שנה, בניצוחו של האדריכל האיטלקי רנזו פיאנו - והבנייה עדיין לא הושלמה לגמרי. בזמן הביקור הזדמנו בדרכנו המודדים בעודם עושים סנפלינג לליטושים אחרונים.

"זה בניין שהולך להיות פתוח 24 שעות", סיפר לחדשות 2 אנדי נייבורג, מנכ"ל המצפה שעל גג ה"שארד". "יש כאן משרדים, מסעדות, בתי מלון ודירות מגורים. מתחתינו ינועו 50 מיליון איש בשנה. זו תוספת נהדרת ללונדון".

מתעניינים במגורים? דברו עם מנהל הבנק

מבט מלמעלה - לונדון נראית קטנה (צילום: חדשות 2)
מבט מלמעלה - לונדון נראית קטנה | צילום: חדשות 2

המעלית שבה צויד המגדל תטיס אתכם היישר למצפה מהקומה 72, שבנוף הנשקף ממנה ניתן להבחין בקתדרלת סנט פול והטאוור ברידג' המפורסם ממרומי הרקיע כשהם נראים כמו צעצועים. בתנאים של ראות טובה ניתן להשקיף מכאן למרחק של 60 קילומטרים.

בקומות התחתונות יהיו משרדים, אחר כך מסעדות ומלון היוקרה שנגרילה. בקומות 53-65 עשר דירות מגורים עם נוף - כמעט לכל. המחיר עוד לא נקבע, אבל ינוע בין 50 לשמונים מיליון דולר לדירה – מה שכנראה יהפוך את המקום בקלות לפיסת הנדל"ן היקרה ביותר בעולם למטר רבוע.

בין 50 ל-80 מיליון דולר לדירה (צילום: חדשות 2)
בין 50 ל-80 מיליון דולר לדירה | צילום: חדשות 2

ויליאם מתיוז, מאדריכלי הפרויקט, סיפק למתעניינים תשובה מה עליהם לעשות כדי להיות דיירים של מגדל היוקרה. "קודם כל צריך לדבר עם מנהל הבנק", הא סיפר בחיוך - והוסיף: "הדירות כאן הן הגבוהות ביותר בלונדון והמחיר בהתאם. יש רק 10 כאלה והן 5% מהבניין. למכור את הדירות לא תהיה בעיה - אתה מקבל קומה שלמה אפילו שתיים במחיר הזה".

אבל גם הכניסה למצפה לא תהיה עסק זול בכלל: מי שיבקשו לצפות בנוף המדהים ייאלצו להיפרד מסכום של 25 לירות סטרלינג – כ-150 שקלים למבוגר, ובכל זאת, הולך להיות לא קל להשיג כרטיס.