שיירה של 30 כלי רכב של צבא טורקיה, בהם משאיות מצוידות בסוללות טילים הגיעה לעיר הנמל הטורקית איסקנדרום על גבול סוריה, שם נפרסו הכוחות עם הפנים לכיוון המדינה השכנה - מרחק של 50 קילומטרים מהגדר. ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן מעניק לכוחות האופוזיציה הסורים מקלט בשטח מדינתו, ועל פי הדיווחים גם הם נערכים סמוך לגבול.

ארדואן העלה את רמת הכוננות ושינה את נהלי הפתיחה באש לאורכו של הגבול במהלך השבוע האחרון, אחרי שהצבא הסורי הפיל מטוס פאנטום טורקי בסוף השבוע. ראש הממשלה  הטורקי אמר מעל בימת הפרלמנט באנקרה - כי המצב בסוריה תחת אסד מהווה כיום - "איום לאזור כולו".

הצבא הטורקי מקדמם כוחות
הצבא הטורקי מקדמם כוחות | צילום:

הטלוויזיה הטורקית שידרה קודם תמונות של השיירה מתקדמת לכיוון הגבול הסורי, מלווה במכוניות משטרה רבות. על פי הדיווחים, בין הכלים הכבדים ישנם גם משגרי טילים לטווח ארוך, סוללות נ"מ של כלים נגד תקיפות אוויריות ורכבי הצלה רבים.

רוצה לשלוט עד 2023. ארדואן (צילום: AP)
ארדואן: "נראה בסוריה איום" | צילום: AP

ארדואן הוסיף ואמר כי במידה וטורקיה תזהה תנועה מסוימת של כוחות סורים לכיוון הגבול, טורקיה לא תהסס להרחיק אותם ותראה בתנועה - איום צבאי.

סמוך לגבול סוריה, בחבל חתאי, חיים כיום יותר מ-33,000 פליטים סורים במחנות, תחת חסותה של טורקיה. שם, מתארגנים גם אנשי האופוזיציה להפלתו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק