צילום הלווין לאחר ניסוי הגרעין הקודם (צילום: ISIS)
המדען האירני הבכיר נכח בניסוי הגרעיני | צילום: ISIS

עוד עדות לשיתוף הפעולה הגרעיני? הסאנדיי טיימס הבריטי מדווח היום כי אחד המדענים הראשיים של תוכנית הגרעין האירנית הגיע לקוריאה הצפונית כדי לחזות מקרוב בניסוי האטומי שנערך במדינה בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמי מודיעין מערביים צוטטו בעיתון הבריטי אומרים כי המדען האירני, מושאן פחריזדה, יוצא מהמדינה לעיתים נדירות מאוד, אם בכלל, כי הוא חושש לחייו. זאת, לאחר חיסולם של כמה מדעני מפתח אירניים, על פי ההאשמות באירן - בידי ישראל.

על פי הדיווח בסאנדיי טיימס, האירנים מנסים עכשיו לפתח ראש נפץ גרעיני קטן מספיק כדי להתאים לטילי הקרקע הקרקע שהם מייצרים. גם במקרה של הטילים, מדובר באב טיפוס שפותח בסיוע של מדענים ומומחי נשק מקוריאה הצפונית.

תעשיית הגרעין - מקור הכנסה מרכזי

ישראל תעמוד במוקד? ארכיון (צילום: רויטרס)
טיל אירני משוגר - שיתוף פעולה טכנולוגי | צילום: רויטרס

פעמים רבות בעבר כבר נטען שישנו קשר של סחר בנשק ובטכנולוגיה בין אירן לקוריאה הצפונית. עבור פיונג יאנג, תעשיית הנשק והגרעין אינה רק קלף מיקוח או איום נגד אויביה כמו קוריאה הדרומית או יפן, זהו גם מקור ההכנסה המרכזי של המדינה הקומוניסטית המבודדת.

בסוף השבוע טען המנהיג הרוחני העליון של אירן האייתוללה עלי חמינאי כי ארצו אינה רודפת אחרי השגת נשק גרעיני, אבל הדגיש שאם טהרן תרצה כזה נשק , אז ארה"ב או בעלות בריתה לא יוכלו למנוע אותו ממנה.

בקוריאה הצפונית, שהניסוי הגרעיני האחרון שביצעה היה השלישי והראשון תחת ההנהגה החדשה, מתרברבים ביכולתם הגרעינית, תוך כדי הפניית איומים נגד ארה"ב "העוינת".