ניו יורק  אנשים הולכים ברחוב וולסטריט (צילום: רויטרס)
ניו יורק. יותר שוטרים מחשש לפעולות טרור | צילום: רויטרס

משטרת ניו יורק, ה-NYPD תתגבר את האבטחה בבתי הכנסת הרבים ובעוד אתרים שמזוהים עם יהדות בעיר, בגלל "המתחים הגוברים בין ישראל לאירן", כך אישרו גורמים בכירים במשטרה המקומית לסוכנות הידיעות AP.

חששות מפני נקמה של קבוצות מוסלמיות קיצוניות בקהילה היהודית בניו יורק בעקבות תקיפה אפשרית של ישראל במתקני הגרעין של אירן, גרמו למשטרה ליזום תכנית פעולה מיוחדת לקראת חג הפסח - שתכלול שוטרים רבים וצוותים של לוחמה בטרור שיישלחו למרכזים קהילתיים יהודיים, בתי כנסת ומשרדים דיפלומטיים.

המחוז הגדול ביותר בארה"ב חשף השבוע כי תכנית חירום דומה הופעלה לאחר חיסולו של בכיר חיזבאללה, עימאד מורנייה בסוריה. ישראל, כזכור, הואשמה בחיסול.

"שומרים" על חיזבאללה מאז ה-11 בספטמבר

"רק למקרה שתהיה נקמה כלשהי בתוך העיר ניו יורק, הייתה לנו תכנית פעולה שנוצרה תוך שעות מרגע שנודע לנו שהוא חוסל", אמר מיץ' סילבר, בכיר במודיעין של המשטרה המקומית, בסקירה משטרתית לקראת חג הפסח.

אמנם טרם התקבלו התרעות ממוקדות לפעולות טרור בתחומי העיר לקראת החג, אך בכירים ב-NYPDאומרים כי המחוז מתמקד מאז אירועי ה-11 בספטמבר בפעילות האנטי-טרור. כחלק ממנה, הם שומרים על "עין פקוחה" בנוגע לארגונים כמו חיזבאללה, מחשש שהם עלולים לתקוף ריכוזי אוכלוסייה יהודית גדולים - גם מחוץ לישראל.

31017
זירת הירי סמוך לניו יורק, אתמול. הטליבן לקח אחריות | צילום:

בניסיון לשרטט תמונה טובה יותר של הטרור העכשווי, שלושה מומחי מודיעין של המחוז נשלחו לארגנטינה ב-2008, כדי לשמוע מהרשויות על שתי תקריות הטרור שהתרחשו שם במהלך השנים על ידי החיזבאללה, ב-1992 וב-1994. אחת מהפעולות תוכננה על ידי מורנייה בעצמו.

הבלשים למדו כי הפיגועים היו תוצאה מלמידה ארוכה ומפורטת של הארגון על הקהילה היהודית בדרום אמריקה, למידה שבה בסופו של דבר השתמשו "בעת הצורך" - לאחר שישראל פעלה כנגד חיזבאללה. במשטרה האמריקנית מאמינים כי מעקב שכזה נעשה גם בהווה, אחר מרכזי הקהילה היהודית בניו יורק.

הטליבן לקח אחריות על הטבח בניו יורק

הווידאופדיה: חיסול עימאד מורנייה

הווידאופדיה: פיגועי ה-11 בספטמבר