מאות מיליוני מאמינים ברחבי העולם מברכים היום על בחירת האפיפיור החדש פרנציסקוס. זהו מנהיג הכנסייה הקתולית הראשון מאמריקה הלטינית והראשון מהזרם הישועי. חלק מהפרשנים טוענים שיש לו תדמית שמרנית כמו האיש שאותו הוא ירש, האפיפיור בנדיקטוס ה-16, אבל החוגגים הקתולים יודעים שבימים אלה, של משבר וביקורת, "צריך ללכת לסוף העולם" כדי למצוא מושיע - כמו שאמר אמש האפיפיור בעצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החגיגות על הבחירה שוטפות את כל רחבי יבשת אמריקה. "הלטינים פתוחים יותר, האירופים יותר סגורים", אומרת מאמינה בת 75 בשם אנה, שהגיעה להתפלל למען האפיפיור החדש בכנסיית סנטיאגו בצ'ילה. "זהו שינוי - עבור אמריקה הלטינית, שינוי חשוב מאוד". באמריקה הלטינית חיים 42 אחוזים מ-1.2 מיליארד המאמינים הקתולים. בכנסיות רבות נערכו תפילות למענן פרנציסקוס.

פרנציסקוס עצמו חמק הבוקר בזהירות מחומות הוותיקן כדי להתפלל להנחייה בכנסיית בזיליקת סנטה מרייה מאג'ורה ברומא - הכנסייה העתיקה בעלם, שמוקדשת למריה הקדושה. הוא התפלל לפני פסל המדונה וקרא לסיוע של "מגיני האמונה הקתולית במרומים".

חגיגות בבואנוס איירס (צילום: AP)
חגיגות בבואנוס איירס | צילום: AP

אין זמן לחגיגות

האפיפיור ייאלץ, כבר מיומו הראשון בתפקיד, להתמודד עם אתגרים רבים ועם משבר אמון מחריף. את הנהגת הכנסייה הקתולית מעסיקות כמה פרשיות מביכות הדורשות פתרון ובהן פרשות ההתעללות המינית של אנשי כמורה והדלפת המסמכים החסויים ממשרדו של האפיפיור - שחושפים שחיתויות ומחנאות.

לאפיפיור הנבחר, אדם שגם כך ממעט לחייך, לא יהיה הרבה זמן ומצב רוח לחגוג. היום הוא ייפגש עם האפיפיור הקודם וישמע ממנו מדוע הוא הכריז שאין לו כוח יותר לשאת באחריות הגדולה.

ארכיון (צילום: רויטרס)
הבעיות שבדרך | צילום: רויטרס

"מתפללים שהוא יהיה מספיק חזק"

בין האיחולים הרבים והבעת האמון כי הוא האיש הנכון להתמודד עם בעיות של עוני וחוסר שיוויון, בולטת הברכה של ראש ממשלת אירלנד אנדה קני, שהאשים את הוותיקן בכך שהוא משבש את החקירות בנושא הטרדות מיניות של ילדים על ידי כמרים אירים בעבר. "אנו מתפללים שהוא יהיה מספיק חזק ושיהיו לו את הבריאות ואת הנכונות הרוחנית הדרושה להתמודדות ולהובלה של הכנסייה הקתולית מול האתגרים הקשים שבדרך", אמר.

פרנציסקוס יתמודד עם אתגרים מחוץ לכנסייה - צמיחתו המהירה של האיסלאם באפריקה ובאסיה והתפשטות הערכים החילוניים בחברה המערבית. עם זאת, מנהיג העולם המוסלמי באינדונזיה האימאם יוסוף אמר: "אנו חושבים שהאפיפיור החדש יבין טוב יותר מדוע מאמיני האיסלאם מביעים עמדה אנטי מערבית, מפני שהוא בעצמו מגיע ממדינה מתפתחת. אולי הוא יביא לשיח חדש בין נוצרים למוסלמים".