שבוע לאסון בהאיטי- וגם ההתמודדות שאחרי האסון נראית כמו קטסטרופה של ממש. אך בלב ההרס והאסון זוכה המשלחת הישראלית לכבוד רב מתושבי האי ומכלי התקשורת העולמיים, בזכות בית החולים שהוקם בבירה, שמציל את חייהם של אלפים, והפך לאחת מנקודות האור היחידות.

הסיפור המרכזי בהאיטי ממשיך להיות בית החולים המאולתר של צה"ל. בלילה האחרון נאבקו הרופאים הישראלים על חייו של פג שנולד באוהל היולדות הסמוך, וזהו ככל הנראה הפג הראשון בהאיטי שקיבל הנשמה ותרופה להבשלת הריאות.

אפילו נשיא המדינה שמעון פרס דיבר היום עם המשלחת הישראלית שעושה חיל ושם טוב למדינה בעולם כולו, והידיעה ששיחה כזאת צפויה ריגשה מאוד את הנציגים הישראלים שהגיעו להתנדב במקום. "אני יודע שאתם תעשו כל מה שרק אפשר כדי להוסיף ולהציל חיים", אמר פרס למתנדבים הרבים.

"זה פשוט עולם אחר"

גם התקשורת העולמית לא מפסיקה להתפעל מהפעילות הישראלית. "אני המומה ממה שמתרחש כאן, זה פשוט עולם אחר", אומרת בהתרגשות כתבת רשת CNN בהאיטי בזמן שהיא מסקרת את פעילות בית החולים הישראלי. אפילו נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, פיזר מחמאות. "לישראלים, שיש להם הרבה ניסיון בשדה הקרב, יש בתי חולים נהדרים, ואני אסיר תודה להם על כך. אני חושב שהם עושים עבודה מצויינת", אמר קלינטון.

מחוץ לבית החולים שפועל מסביב לשעון ממשיכה לשרור מהומה וקיימים גילויי אלימות רבים שרק הולכים ומחמירים, אך הצוות הישראלי ממשיך לעשות ככל שביכולתו להציל חיים וממשיך לקבל הוקרות תודה מהתושבים והניצולים באי. וגם היום, שבעה ימים לאחר האסון הצליחה משלחת החילוץ הישראלית להוציא ניצולה מבין ההריסות, למרות הסיכויים הקלושים למצוא מישהו בחיים.

ממשלת האיטי התכנסה אתמול לראשונה מאז רעש האדמה. הכינוס המיוחד נעשה בשטח, לצילו של עץ, וזאת מכיוון שכל מבני השלטון נהרסו בזמן רעידת האדמה. כך הם מנסים לארגן והניע את הסיוע שמגיע, ולהשתלט על האלימות שהולכת וגואה במדינה.