בצירוף מקרים נדיר, התרסק הבוקר באוסטרליה מטוס קל על מתקן גלגל ענק שעליו ילדים, ובצירוף מקרים עוד יותר נדיר - איש לא נפגע. שני ילדים שהיו על המתקן ושני הטייסים במטוס נותרו תלויים בין שמיים ובין ארץ במשך שעות ארוכות, עד שחולצו כמעט ללא פגע.

האירוע התרחש ביומו הראשון של פסטיבל ביישוב אולד באר, כ-350 ק"מ מצפון לסידני. המטוס, אולטרה-לייט מדגם "צ'יטה S200", פגע בעוצמה בגלגל הענק אולם לא הפיל אותו אל הקרקע, אלא נותר תקוע בין הקרונות והכבלים.

אח ואחות – ילדה בת 13 וילד בן 9 – נותרו תקועים בתוך הקרון בו נסעו בראש גלגל הענק למשך כשעה וחצי, ואילו הטייס בן ה-52 והנוסע הנוסף, בן 32, נתקעו בתוך כלי הטיס כשפניו כלפי הקרקע בגובה של כ-10 מטרים למשך כמעט שלוש שעות.

3 שעות באוויר. התרסקות המטוס, היום (צילום: AP)
3 שעות באוויר. התרסקות המטוס, היום | צילום: AP

"הילדים היו כל כך אמיצים"

בסופו של דבר חילצו מכבי האש המקומיים את הלכודים באמצעות מנוף. "למרבה המזל, כולם הורדו למטה כשהם יכולים ללכת", אמר קצין כבאי האש המחוזי. הטייס, פול קוקס, סיפר לאחר האירוע כי לא ראה כלל את גלגל הענק לפני שפגע בו. "הדבר הבא שהבנתי זה שנעצרנו בתוך הגלגל הענק", אמר הטייס. "למשך כמה דקות לא היה לי מושג מה קרה ורק קיוויתי שאף אחד לא נפגע".

עדי ראייה סיפרו כי הגלגל הענק היה מלא בילדים רק דקות ספורות לפני ההתרסקות, אולם בגלל הגשם שהתחזק – רק חמישה ילדים נותרו לסיבוב האחרון, במהלכו פגע בהם המטוס. "הילדים היו פשוט נפלאים", סיפר ברט קמפבל, הפרמדיק בזירה. "הם היו כל כך רגועים וכל כך אמיצים. וכך גם שני האדונים במטוס. לאף אחד מהם לא היו פציעות ממשיות". המשטרה המקומית ורשויות התעופה באוסטרליה פתחו בחקירת התאונה.

והילדים עצמם? נותרו בעיקר מבוהלים. אמבר בת ה-13 סיפרה אחרי שהכל נגמר: "הסתובבתי וראיתי מטוס ענק מאחוריי, ממש נבהלתי וג'סי אחי צרח", ואילו ג'סי הקטן הסתפק במשפט קצר: "פחדתי נורא, חשבתי שהמטוס יישאר שם לתמיד". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק