רשתות התקשורת הבינלאומיות פתחו הלילה את המהדורות שלהן עם הדיווח על ביקורו של סגן הנשיא האמריקני בארץ - דיווח שלא מציג את ישראל באור חיובי, וזאת בלשון המעטה.

"ישראל עושה שינוי פתאומי - מאוד אופייני למזרח התיכון", תיאר כתב רשת סקיי ניוז המדווח מירושלים את החלטת ממשלת ישראל לאשר את בנייתן של 1600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה במזרח ירושלים, דווקא במהלך ביקורו של ביידן בישראל כדי להשיק את "שיחות הקרבה" עם הפלסטינים. 

פאולה הנקוק מרשת CNN תיארה את יחסה של ישראל לסגן הנשיא כ"סטירת לחי" ואז סיפרה בהרחבה על האיחור ההפגנתי של ביידן לארוחת הערב עם ראש הממשלה נתניהו. גם ברשת BBC הבריטית תיארו את התקרית הדיפלומטית במלים "אוי, המבוכה".

"לא נפקיר את בטחון ישראל"

סגן הנשיא ביידן עצמו דווקא ניסה להרגיע היום את היחסים המתוחים בין המדינות. בנאומו באוניברסיטת ת"א, שהועבר בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2, קרא ביידן לישראל "הידידה הטובה ביותר של ארה"ב".

"ארצות הברית עומדת לצד ישראל", אמר ביידן בנחרצות. "מנהיגי ארצות הברית לאורך השנים הבינו את הצורך של ישראל בביטחון והנשיא ברק אובמה בעצמו ציין שלעולם לא יפקיר את ביטחונה של ישראל".

בהמשך נאומו ציין ביידן שאובמה עשה מספר צעדים בשנה הראשונה לכהונתו, שחלקם הגדול אינו ידוע לציבור. "אל תשגו בנחישותה של ארה"ב, אנחנו מקצים זמן וכסף כדי להילחם בטרור בכל העולם", אמר סגן הנשיא.

את הפרק השני בנאום הקדיש ליחסים עם מדינות האיסלאם ברחבי העולם, בהמשך לנאומו של נשיא ארצות הברית בקהיר לפני כשנה. "אם נוכל להחזיר את הגלגל האחור ולשנות תפיסות עולם בעולם המוסלמי, נוכל לשנות את המצב הביטחוני לא רק בישראל, אלא בכל מדינות העולם", אמר ביידן. "חשוב לממשל האמריקני להוכיח שאין לו דבר נגד העם המוסלמי".