ההשוואה המרגשת, מלאלה (צילום: חדשות 2)
מלאלה יוספזאי , כלת פרס סחרוב | צילום: חדשות 2

מלאלה יוספזאי, הנערה הפקיסטנית בת ה-16 שנורתה בראשה על ידי אנשי ארגון הטליבאן בשנה שעברה כי נאבקה למען זכות הנשים ללמוד, זכתה היום (ה') בפרס זכויות האדם של האיחוד האירופי (פרס סחרוב). הזכייה מגיעה יממה לפני שוועדת פרס נובל לשלום באוסלו תכריז על חתן חדש - כשמלאלה בין המועמדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שמה של מלאלה הוזכר יחד עם שמו של המדליף האמריקני אדוארד סנואודן, שחשף את תכנית המעקב של סוכנות הביטחון הלאומית האמריקנית NSA. יוסאפזי הותקפה בצפון מערב פקיסטן, אחד האזורים שנמצאים כמעט בשליטה מוחלטת של אנשי הטליבאן במדינה. היא נורתה בראשה ממרחק קצר מאוד על ידי אדם חמוש, שהפתיע אותה בהסעה לבית הספר. השבוע איים אחד מדוברי הטליבאן הפקיסטני כי הארגון ימשיך לנסות ולחסל את מלאלה, שהוגדרה "אויבת האיסלאם".

פרס סחרוב, שמוגדר כ"פרס לחופש המחשבה", ניתן על ידי הפרלמנט האירופי בכל שנה מאז 1988 לזכרו של המדען הסובייטי שנרדף על ידי השלטון הסובייטי - אנדרי סחרוב. בעבר זכו בו נלסון מנדלה ואונג סאן סו צ'י, הפעילה למען דמוקרטיה בבורמה.

מלאלה נבחרה ככלת הפרס, אחרי שקיבלה את תמיכתם של רוב חברי הפרלמנט, שמונה 750 חברים. אמש, הרופאה הבריטית שטיפלה במלאלה אמרה שלדעתה מגיע לה פרס נובל לשלום.