ספג מכה. אובמה (צילום: רויטרס)
צפוי להכריז היום על כוונותיו. אובמה | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה צפוי להכריז היום (ד'), במהלך ביקורו בגרמניה, על כוונתו לצמצם את מאגרי הנשק הגרעיני של ארה"ב ורוסיה. אובמה ינאם אחר הצהריים מול שער ברנדנבורג המפורסם בברלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הביקור, ייפגש הנשיא האמריקני עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, וידון עמה במהלך לצמצום הגרעין, בסיוע למדיניות שהוא מנסה לקדם בנושא סוריה, בהסכמי סחר עם אירופה וגם בפרשת ההאזנות שמטרידה את אזרחי ארה"ב - כמו גם מנהיגים ממדינות זרות שחרדים לחופש הביטוי.

על רקע שער ברנדנבורג, אובמה יגיד כי הוא מתכוון לפעול לצמצום הנשק הגרעיני - גם של ארצו וגם של רוסיה - בלפחות 1,000 ראשי נפץ גרעיניים. באירופה, שם נמצאים רבים מראשי הנפץ האמריקניים, יש מי שמתנגד ליוזמה. "אנחנו רוצים משא ומתן בנוגע לצמצום הנשק כדי לנוע מעבר למצב שנוצר במלחמה הקרה", אמר לסוכנויות הידיעות בכיר בממשל האמריקני המלווה את אובמה.

לא ברור עדיין מה עמדתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנושא. אובמה ופוטין נועדו שלשום במהלך ועידת ה-G8 בצפון אירלנד, אך לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישה. בעבר רוסיה הציבה תנאים מוקדמים ובראשם צמצום הנשק הגרעיני המכוון לכיוונה מרחבי אירופה, לקראת שיח בנושא.

כשחושבים על הנאום המתוכנן, קשה שלא להיזכר בנאום אחר שהפך לרגע מכונן במלחמה הקרה. מדובר בנאומו של נשיא ארה"ב המנוח ג'ון קנדי שהכריז: "אני ברלינאי". כיום, כמעט 50 שנה לאחר מכן, אובמה מתכוון לנצל את הבימה בברלין בכדי לקרוא לצמצום הנשק הגרעיני ולהיכנס לרשימה המכובדת של הנשיאים האמריקנים ששינו את מהלך ההיסטוריה.