יהודייה שעזבה את עיר מגוריה בעקבות אנטישמיות (צילום: Telegraph)
ג'ודית פופינסקי ממאלמו מרגישה שוב אנטישמיות | צילום: Telegraph

לאחר התנכלויות ממושכות מצד גורמים אנטישמים, יהודי קהילת מאלמו החליטו למצוא לעצמם בית חדש בעולם. ג'ודית פופינסקי, יהודיה ממוצא שוודי, הגיעה לראשונה למדינה אחרי ששרדה את מחנות ההשמדה. בהתחלה היא זכתה לטיפול מסור ויחס מעולה מצד הקהילה. היא בנתה משפחה בעיר מאלמו ובמשך שישה עשורים חיה בשמחה ושלווה, עד שעכשיו הכל השתנה לגמרי.

במהלך שנת 2009 הוצת בית הכנסת ששירת את 700 אנשי הקהילה היהודית בעיר ובנוסף חולל בית הקברות חולל. "לא חשבתי שאראה בחיי שוב סוג כזה של שנאה. בטח שלא בשוודיה", אמרה פופינסקי לסנדיי טלגרף. "מקור השנאה כאן הם המהגרים המוסלמים. עכשיו אנשי הקהילה היהודית מפוחדים".

היהודים לא מאשימים רק את אנשי הקהילות המוסלמיות וגם לא את אנשי הקהילות הניאו-נאציות. לדבריהם, ראש העיר מהשמאל הקיצוני אילמאר רופלאו הוא שמזניח אותם. לטענתם, אמר בעבר רופלאו שהיהודים בעיר משלמים על מעשיה ומדיניותה של ישראל במזרח התיכון.

30 משפחות עזבו בשנה האחרונה

הפגנת תמיכה בישראל שפוצצה ע"י ערבים בשבדיה (צילום: אלינור פרחי מגנוסון, ישראלית שחיה בשבדיה)
גילויי אנטישמיוות בשוודיה | צילום: אלינור פרחי מגנוסון, ישראלית שחיה בשבדיה

בשנה האחרונה עזבו את העיר ואת שוודיה 30 משפחות של יהודים. רבים אחרים אורזים עכשיו את המזוודות ומתכננים הגירה לישראל, לארה"ב או לאנגליה.

מי שנותר בעיר הם בעיקר הזקנים, רבים מהם ניצולי שואה כמו פופינסקי שממשיכה לנסות ולדבר עם התלמידים בבתי ספר על זוועות השואה. לבתי הספר המוסלמים, כמובן, היא לא מוזמנת. בשנה שעברה עלו פשעי השנאה נגד יהודים עלו. המשטרה בעיר תיעדה 79 אירועים כאלה ועל פי דבריה של פופינסקי - המצב הולך ונהיה גרוע יותר.