ג'ייסי לי דוגארד הייתה קורבן ל-18 שנים של סבל ועינויים בתוך מתחם אוהלים בחצר האחורית, שבמהלכן היא נאנסה וילדה שתי בנות - לאיש שחטף אותה והסתיר אותה מהעולם החיצון.

מפרטי הפרשה ההולכים ומתבררים ככל שחולפות השעות מאז הופעתה הפתאומית של ג'ייסי בתחנת המשטרה, מתברר שהרשויות פיספסו לא מעט הזדמנויות לתפוס את האיש שחטף אותה במהלך השנים ולקטוע את הזוועה הזו בעיצומה.

כבר לפני שלוש שנים שכניו של החשוד בחטיפה, פיליפ גארידו, התלוננו במשטרה כי ראו את שכנם – בו חשדו שהוא סוטה מין, מביא אל ביתו נערות צעירות ו"מארח" אותן באוהלים שהקים בחצר האחורית שלו. אחד מסגני השריף המקומיים אף הופיע בשכונה כדי לחקור את התלונות, אולם לא נכנס אל ביתו של גארידו או לחצר האחורית.

גם אנשי משטרה אחרים ביקרו בבית, אולם לא היה להם מושג שהחצר האחורית הפכה להיות מבוך של אוהלים, ציליות ומבנים ארעיים שהיו למעשה כלא עבור ג'ייסי. השוטרים אפילו לא שמו לב שיש ילדים המתרוצצים בחצר – בדיעבד, ניתן לומר שהיו אלה בנותיה של ג'ייסי.

"האיש הזה חולה, היו צריכים לטפל בו"

59740
"האנס החוטף". פיליפ גארידו בבית המשפט | צילום:
גארידו עצמו, מי שחטף את ג'ייסי, נדון בעבר ל-50 שנות מאסר בגין עבירות מין, שוחרר כעבור 10 שנים, ומאז ענד על רגליו אזיק אלקטרוני שנועד לעקוב אחר תנועותיו. "איך שיחררו אותו", תוהה דן דמרנביל, מי שחקר את מקרה האונס בו הואשם גארידו בשנות ה-70.  "אם הוא שוחרר על תנאי, איפה היה קצין המבחן שלו? האיש הזה חולה, והיו צריכים לטפל בו לפני שמשחררים אותו".

האנס ואשתו העבירו את ג'ייסי וילדותיה מאוהל לאוהל, ממחסן למחסן, ממבנה מוזנח אחד למבנה מוזנח אחר. בלילה הן היו נעולות במבנה אטום לקולות, כדי שאיש לא ישמע את זעקותיהן. "הוא משוגע, נדפק לו השכל", אומר מנואל גארידו, אביו של האנס-החוטף, "הוא לקח אל-אס-די".

למה ג'ייסי לא ניסתה לברוח?

59688
ג'ייסי לי דוגארד, לפני 18 שנה | צילום: חדשות 2
אתמול בבית המשפט, ננסי גארידו לפחות בכתה. פיליפ גארידו היה קר רוח ומנותק, ושניהם גם יחד כפרו באשמה. החטיפה של ג'ייסי היא ככל הנראה לא סוף הסיפור: הרשויות בקליפורניה חושדות כי גארידו קשור לשורה של מקרי רצח של יצאניות שהתרחשו באיזור בשנות ה-90.

ג'ייסי עצמה היום בת 29, והיא עדיין לא הסבירה מדוע לא ניסתה לברוח, גם כאשר גארידו שהה זמן רב מחוץ לבית. היא רק מספרת כי הרגישה מאוד קשורה אליו, ובדומה לילדות אחרות שנחטפו – החוטף היה האיש היחידי שנותר לה בעולם.