"מרקל לא הייתה מבקשת הזמנה". אובמה, אמש (צילום: AP)
אובמה ומרקל, היחסים ייפגעו? | צילום: AP

הפרסום ב"דר שפיגל" על האזנות האמריקנים למשרדי איחוד האירופי ולחברי פרלמנט, ממשיך לעורר סערה וכעת גורר גם תגובה דיפלומטית. משרד החוץ הגרמני זימן את השגריר האמריקני לשיחת בירור כדי לקבל תשובות על המעקבים והציתותים של אנשי הסוכנות לביטחון לאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

על פי הדיווח במגזין הגרמני, חלק מההדלפות הגיעו מממסמכים שלקח אדוארד סנואודן ופירטו כיצד סוכנות הבטחון האמריקנית עקבה אחרי התכתבויות המייל של נציגי האיחוד וגם לעיתים צותתה לשיחות בין הבכירים.

במקביל, הודיע משרד התובע הגרמני שיבדוק דרכי פעולה במסגרת החוק נגד הפעולות של גורמי הביון האמריקנים והבריטים. הממשל הגרמני טען היום שבמידה והדיווחים נכונים, פעולות ההאזנה והמעקב הן בלתי מתקבלות על הדעת ומזכירות את ימי המלחמה הקרה.

"אם הדיווחים, שלפיהם נציגים דיפלומטים של האיחוד האירופי וגורמים פרטיים היו נתונים תחת מעקב, אנו אומרים בפה מלא שלא מצותתים לחברים", אמר שטפאן שיפרט, דובר משרדה של הקנצלרית אנגלה מרקל. "אנו כבר לא במלחמה הקרה".

גרמניה וארצות הברית מקיימות זמן מה שיחות בנוגע להסכמי סחר חופשי בין המדינות, הסכמים שאמורים לקדם צמיחה כלכלית ויצירת מקומות עבודה. אמר הדובר של מרקל, אבל עכשיו הוא טוען "אמון הדדי הוא דבר הכרחי כדי להגיע להסכם".